PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dentysta z kartą podatkową, ale tylko z jedną osobą zatrudnioną

ms
24-02-2015, 07:56
Dentysta z kartą podatkową, ale tylko z jedną osobą zatrudnioną Karta podatkowa z jednym pracownikiem (foto: sxc.hu)
Lekarz dentysta chciał wiedzieć, czy płacąc podatki w oparciu o kartę podatkową może zatrudniać asystentkę stomatologiczna oraz pracownika administracyjnego?

Z pytaniem tym właściciel gabinetu dentystycznego zwrócił się do dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Lekarz dentysta prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową z zadeklarowaną maksymalną wysokością stawki (powyżej 96 godz. miesięcznie). Co ważne, dentysta zatrudnia na umowę o pracę asystentkę stomatologiczną oraz pracownika administracyjnego.
Zakres obowiązków asystentki stomatologicznej obejmuje pomoc w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, natomiast druga pracownica zajmuje się obsługą administracyjno - biurową (prowadzenie dokumentacji, rejestracja pacjentów) oraz dba o procedury sanitarne (sterylizacja narzędzi, utrzymanie czystości w gabinecie).

Dentysta chciał wiedzieć, czy będąc na karcie podatkowej, może zatrudniać na umowę o pracę asystentkę stomatologiczną oraz pracownika administracyjnego i nie spowoduje to utraty prawa do opodatkowania takiej działalności kartą podatkową.

Czytaj także:

Ile dentysta w 2015 r. zapłaci na kartę podatkową 

Z księgi przychodów na kartę podatkową?

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu poinformował, że stawka karty podatkowej powyżej 96 liczby godzin przeznaczonych na wykonywanie zawodu miesięcznie wynosi 1660,80 zł, stawka ta dotyczy również wykonywania zawodu przy zatrudnieniu jednej pomocy fachowej lub przyuczonej.

Zatrudnienie dwóch osób na umowę o pracę: asystentki stomatologicznej i pracownika administracyjnego - spowoduje utratę warunków opodatkowania działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

Dentysta, będąc na karcie podatkowej i zatrudniając na umowę o pracę asystentkę stomatologiczną oraz pracownika administracyjnego - nie może korzystać z opodatkowania przychodów z usług stomatologicznych w formie karty podatkowej.

Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego wymienione są w części VIII poz. 1 tabeli (art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.