PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta z asystentką i anestezjologiem musi zrezygnować z karty podatkowej

ms
31-08-2015, 11:03
Dentysta z asystentką i anestezjologiem musi zrezygnować z karty podatkowej Karta podatkowa dla dentysty z ograniczeniami (foto: sxc.hu)
Lekarz dentysta rozlicza się z podatku dochodowego na zasadzie karty podatkowej. Zatrudnia asystentkę stomatologiczną chciałby jeszcze anestezjologa. Pyta czy może nadal rozliczać się w formie karty podatkowej.

Jego zdaniem jest taka możliwość, gdyż zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. nr 144, poz. 930, z późn. zm., korzystałby z usług osób, które wykonują usługi specjalistyczne zgodnie z art. 25 ust. 3. Natomiast w tabeli VIII wymienionej w art. 23 ust. 1 pkt 8, nie ma ograniczenia liczby tego typu pracowników, a stawka karty jest uzależniona tylko od liczby godzin przeznaczonych na wykonywanie zawodu.

Innego zdania jest dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Uważa on, że zatrudniając anestezjologa lub kolejną osobę (pomoc fachową) lekarz dentysta naruszy warunki określone w części VIII tabeli (wymienionej w art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), w której wyraźnie wskazano, że stawka karty podatkowej dotyczy wykonywania działalności przy zatrudnieniu co najwyżej jednej pomocy fachowej lub przyuczonej.

Skoro lekarz dentysta zatrudnia jedną pomoc fachową, to nie może zatrudniać kolejnych osób.

Także z definicji art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jednoznacznie wynika, że wolnym zawodem jest jedynie osobiście wykonywana przez m.in. lekarzy stomatologów działalność gospodarcza, a więc działalność wykonywana bez zatrudnienia na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze - osób, wykonujących czynności związane z istotą danego zawodu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zauważył, że lekarz anestezjolog, jak i lekarz dentysta, wykonując wolny zawód, świadczą usługi w tym samym zakresie - w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

Sygn. akt IBPB-1-1/4511-223/15/WRz

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH