PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta wrakiem człowieka?

ms
02-03-2018, 12:26
Dentysta wrakiem człowieka? Stres dentysty (foto: pixabay)
Badania, co prawda dotyczą dentystów w Wielkiej Brytanii, a nie w Polsce, ale niestety po stronie kosztów zawodowej kariery występują z pewnością w obu przypadkach takie same pozycje.

Badania nad kondycją psychiczną lekarzy dentystów przeprowadził Christopher T S Harvey jeden z bardziej doświadczonych coachów pracujących na co dzień w Londynie, redagujący kolumny dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi w: GQ magazine, The Telegraph oraz HR Magazine.

Czynniki stresu w pracy lekarza dentysty:
Ryzyko klaustrofobii
Praca z reguły w pomieszczeniach o małej powierzchni, rzędu kilku mkw., które często są nawet mniejsze od więziennej celi.

Samotność
W większości przypadków dentyści leczą w odizolowanym środowisku, bez kontaktu z innymi pracownikami. Nie mają możliwości skonsultowania problemów w pracy, nie mogą liczyć na uzyskanie rady i słów pocieszenia, wsparcia.

Konkurencja
Dentyści czują presję podwyższania kwalifikacji. Stres jest tym większy, że w większości przypadków nie chodzi o satysfakcję z osiągniętych wyników leczenia, a o skuteczną walkę o pacjenta na konkurencyjnym rynku.

Reżim pracy
Dentysta starając się o osiągnięcie możliwie wysokiego statusu materialnego, przyjmuje tylu pacjentów ilu zapisze się na wizyty. Z reguły harmonogram pracy staje się coraz bardziej napięty. Mały jest odsetek dentystów, którzy świadomie zarządzają swoim czasem pracy. Efekt jest taki, że stomatolog pracuje intensywnie przez większą część dnia roboczego, pozbawiając się odpoczynku niezbędnego do regeneracji organizmu.
Niedyspozycja, gorszy dzień nie są przyczynami zwolnienia tempa odpowiedzialnej pracy. To podwyższa poziom stresu.

Roszczeniowi pacjenci
Fakt, że takie osoby, statystycznie rzecz ujmując, nie zdarzają się zbyt często (stanowią ok. 10 proc. pacjentów). Faktem jest jednak i to, iż te 10 proc., które prezentuje postawę roszczeniową, odpowiada za 90 proc. stresu, którego doświadcza dentysta w pracy.

Badacze określili cechy, które charakteryzują dobrego dentystę:
- ponadprzeciętna dbałość o detale;
- umiejętność zachowania dużej koncentracji przez długi okres;
- wysoki poziom kontroli emocji;
- dążenie do perfekcyjności;
- chęć autokreacji;
- próby zdobycia prestiżu otoczenia.

Cechy te jednocześnie prowadzą najczęściej do autodestrukcji, uzależnienia od nałogów, podejmowania prób samobójczych.
Stres w pracy stanowi zbyt duże psychiczne obciążenie dla części lekarzy dentystów. Christopher T S Harvey podaje, że wskaźnik samobójstw wśród stomatologów w Wielkiej Brytanii jest dwukrotnie wyższy niż w całym społeczeństwie i trzykrotnie wyższy niż wśród osób z wyższym wykształceniem.

Wśród dentystów problemy emocjonalnie są trzecią, najczęstszą przyczyną problemów zdrowotnych, podczas gdy średnio u dorosłych Brytyjczyków tego typu dolegliwości zajmują dziesiąte miejsce.

Nieprawidłowości w pracy układu krwionośnego wśród dentystów występują o 25 proc. częściej niż ma to miejsce w całej populacji dorosłych Brytyjczyków.

Dentyści cierpią na psychoneurotyczne przypadłości 2,5-krotnie częściej niż lekarze.
Niewiele w tej sytuacji można poradzić, w zasadzie powinno się życzyć dentystom… zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stres w zawodzie dentysty  

POLECAMY W SERWISACH