• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta w Niemczech krezusem?

28-06-2013, 00:01
Dentysta w Niemczech krezusem? (foto: sxc.hu)
Dentysta w Niemczech krezusem? (foto: sxc.hu)
Statystyczny lekarz dentysta pracujący w Niemczech zarobić może rocznie ok. 228 tys. USD. To najwięcej w Europie. Od Niemców wyraźnie odstają Włosi, drudzy w tym zestawieniu 185 tys. USD, trzecie miejsce zajmują Francuzi 175 tys. USD, kolejne Brytyjczycy 155 tys. USD. Pierwsza piątkę zamykają Hiszpanie, którzy nieznacznie ustępują Brytyjczykom ok. 154 tys. USD rocznie.

W Europie zdecydowanie najwięcej na leczenie zębów wydają Niemcy ponad 19,2 mld USD rocznie, Włosi już dwukrotnie mniej 10,1 mld USD, w pierwszej piątce znajdują się jeszcze Francuzi 7,1 mld USD, Brytyjczycy 5,5 mld USD oraz Hiszpanie 3,7 mld USD. W tych pięciu państwach zawiera się 85 proc. rynku UE. Wyliczeń tych dokonał infoDENT24.pl na podstawie szacunków: European Global Oral Health Indicators Development, EU Manual of Dental Practice, Robert W. Baird & Co. Estimates.

Taka sama kolejność zachowana jest gdy przeliczymy wydatki przypadające na jednego mieszkańca. Każdy Niemiec średnio wydaje 231 USD na leczenie i estetykę uzębienia, Włoch 150 USD, Francuz 114 USD, Brytyjczyk 90 USD, a Hiszpan 80 USD. Oczywiście statystyczne uogólnienia zakładają, że tyle samo pieniędzy wydają osoby w sile wieku, oseski, jak i nestorzy.

Powstaje pytanie czy na sytuację taką ma wpływ sposób finansowania wydatków na procedury stomatologiczne? Odpowiedź brzmi w zasadzie nie. Okazuje się bowiem, że w Niemczech od 30 do 40 proc. wydatków pokrywa system ubezpieczeń publicznych, 20 proc. prywatne ubezpieczenia, a od 40 do 50 proc. wydatków Niemcy płacą bezpośrednio z kieszeni.

We Włoszech natomiast praktycznie wszystkie wydatki obciążają w prosty sposób budżety domowe, to znaczy każdy musi uiścić rachunek wystawiony przez dentystę. Można powiedzieć, że tylko symbolicznie, bo poniżej 5 proc. kosztów leczenia pokrywa publiczny płatnik.

W Hiszpanii system jest jednolity, o ile ktoś chce leczyć zęby, musi za to zapłacić z własnej kieszeni. Najbardziej egalitarny sposób leczenia występuje we Francji. Tam od 40 do 50 proc. pieniędzy pochodzi z kasy publicznego płatnika, ok. 30 proc. pokrywa prywatne ubezpieczenie, a 20 30 proc. Francuzi płacą z własnych oszczędności. W Wielkiej Brytanii w równym stopniu koszty leczenia pokrywają obywatele oraz instytucje publicznego ubezpieczenia (od 40 do 50 proc.), zaledwie 10 proc. wydatków pokrywają polisy prywatnego ubezpieczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   wynagrodzenia   zarobki dentystów   Kondycja branży  

POLECAMY W SERWISACH