PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta przypisany do kasy fiskalnej

27-12-2012, 05:12
Dentysta przypisany do kasy fiskalnej (foto: sxc.hu)
Dentysta przypisany do kasy fiskalnej (foto: sxc.hu)
Od 1 stycznia 2013 r. każdy dentysta, który w ciągu roku osiągnie przychód ze sprzedaży realizowanej dla pacjentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) w wysokości co najmniej 20 tys. zł - będzie musiał używać kasy fiskalnej. Taki sam limit ma obowiązywać w 2014 r. Dotychczas poziom minimalnych przychodów, obligujących do stosowania kas fiskalnych, był dwukrotnie wyższy i wynosił 40 tys. zł.

Dentysta nie uniknie kasy fiskalnej 
Ta niekorzystna zmiana m.in. dla lekarzy dentystów, prowadzących prywatną praktykę lekarską, wynika z rozporządzenia ministra finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych (Dz.U. z 11 grudnia 2012 roku poz. 1382).

O ile lekarz dentysta rozpocznie działalność w 2013 r. - limit wyniesie także 20 tys. zł, z tym, że będzie on określany proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności w ciągu roku (dotychczas kwota 20 tys. zł była ustanowiona bez względu na termin rozpoczęcia działalności w ciągu roku, niezależnie od tego np. czy nastąpiło to w styczniu, czy w grudniu). Od 1013 r. na każdy z miesięcy przypadać będzie zatem kwota ok. 1667 zł.

Podatnicy, którzy rozpoczęli działalność w 2012 r. będą do końca tego roku rozliczać się z limitu 20 tys. zł - bez względu na to, w którym miesiącu rozpoczęli działalność.

Obowiązek ewidencjonowania przychodu za pomocą kasy fiskalnej powstaje po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczony zostanie limit obrotu w wysokości 20 tys. zł (w proporcji do okresu wykonywania czynności).

A co z lekarzami, którzy w 2012 r. nie osiągnęli dotychczas obowiązującego limitu (40 tys. zł), ale przekroczyli 20 tys. obowiązujący w 2013 r.? Ci będą zobowiązani ewidencjonować sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej od 1 marca 2013 r.

Wcześniej, bo od 1 stycznia 2013 r., obowiązek rejestracji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej nałożony zostanie na tych lekarzy dentystów, którzy przekroczyli limit obrotów w wys. 40 tys. zł już w październiku 2012 r. Natomiast o ile roczny pułap - 40 tys. zł - przekroczony zostanie w listopadzie 2012 r. - obowiązek stosowania kasy fiskalnej powstanie od 1 lutego 2013 r., jeśli w grudniu 2012 r. to jak wspomniano od 1 marca 2013 r.

Pamiętać należy, że przy obliczaniu łącznej wartości usług (20 tys. zł) nie uwzględnia się leczenia wykonywanego na zlecenie innych podmiotów realizujących działalność leczniczą w ramach umów cywilnoprawnych oraz świadczeń wynikających z umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Tak, czy inaczej - okazuje się, że dentysta przypisany do kasy fiskalnej staje się faktem.

Patrz także:
a może dentysta bez kasy fiskalnej?
Dentysta i kasa fiskalna już od 20 tys. zł rocznie?
Tam kasa fiskalna, gdzie lekarz dentysta
Paragon fiskalny: jak opisać usługę dentystyczną
Kasa fiskalna, a dane osobowe pacjenta
W kasie fiskalnej wcześniej niż w kieszeni dentysty
Zepsuta kasa fiskalna nie powoduje obowiązku zwrotu dofinansowania

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   kasa fiskalna   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH