PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta pije i biega

en
28-03-2018, 08:29
Dentysta pije i biega Stres jest jednym z głównych mankamentów pracy dentysty (fot. pixabay)
Dentyści z USA radzą sobie ze stresem sięgając po alkohol (co dziesiąty). Na szczęście są i pozytywne wnioski  są oni (jako grupa) najbardziej aktywni fizycznie, ponad 90 proc. z nich biega przez co najmniej jedną godzinę tygodniowo, podczas gdy średnia w całej populacji Amerykanów to 30 proc. Na silny stres narzeka co dziesiąty amerykański stomatolog - to wyniki badań ankietowych prowadzonych przez American Dental Association.

Badania ankietowe zlecała American Dental Association w 2003 r. i 2015 r.

Podczas gdy zawodowy stres pozostał na tym samym poziomie, jego "demograficzny" wymiar zmienił się w interesujący sposób. Generalnie ci dentyści, którzy są właścicielami praktyk stomatologicznych są bardziej zestresowani niż dentyści, którzy są zatrudnieni w gabinecie. I jak pokazują dane cierpią z powodu coraz silniejszych napięć związanych z pracą. Podczas gdy w 2003 r. poczucie  kontroli w miejscu pracy miało 60 proc. właścicieli jednoosobowych właścicieli gabinetów i niecałe 25 proc. pracowników gabinetów stomatologicznych, to w 2015 r. zaledwie 44 proc. dentystów prowadzących praktykę przyznawało, że ma poczucie kontroli, podczas gdy liczba pracowników czujących się pewnie wzrosła do 30 proc.

Ta sytuacja przekłada się na mniejszą satysfakcję z pracy. Wśród właścicieli gabinetów w 2003 r. ponad połowa (57 proc.) przyznawała, że ma satysfakcję z pracy, w 2015 r. już tylko 49 proc.

Wskaźniki stresu
Kobiety wykonujące zawód dentysty częściej niż mężczyźni dentyści wątpiły w swoje kompetencje. Ta tendencja się nasila - w 2003 r. niepewnie oceniało swoje umiejętności 31 proc. dentystek, podczas gdy w 2015 r już 35 proc. Kobiety odczuwają silniej ogólny stres (81 proc.) niż mężczyźni (77 proc.). 

Poważne skutki napięć czyli depresja także się nasila. W 2003 r. zaburzenie to miało 22 proc. dentystów, podczas gdy w 2015 r. już 26 proc.; zaburzenia snu dotyka co czwartą osobę wykonującą zawód dentysty (w 2003 r. kłopoty ze snem miało 22 proc.).

Lekarze próbują radzić sobie sami ze stresem, w 2003 r. prawie 44 proc. uważało, że sami mogą rozwiązać swoje problemy, w 2015 r. 54 proc.. Podczas gdy poziom stresu nie zmienił się, zmalała gotowość do uporania się z problemem z pomocą specjalisty psychologa.

Co jeszcze bardziej niepokojące, niektórzy radzą sobie ze stresem sięgając po alkohol. Podczas gdy liczba stomatologów nałogowo pijących pozostała bez zmian (co dziesiąty lekarz dentysta) to w coraz większym stopniu swój nałóg akceptują. Tylko 18 proc. uważało, że powinno ograniczyć picie alkoholu w 2015 r. podczas gdy w 2003 r. było ich 20 proc. Co gorsza, obecnie młodzi dentyści są bardziej zagrożeni nadużywaniem alkoholu niż ci w starszym wieku, podczas gdy w 2003 r. było odwrotnie.

Na szczęście są i pozytywne wnioski  - dentyści jako grupa są najbardziej aktywni fizycznie, ponad 90 proc. tych lekarzy biega przez co najmniej jedną godzinę tygodniowo (średnia w całej populacji Amerykanów to 30 proc.). Inny korzystny wskaźnik ujawniony przez sondaż - myśli samobójcze stały się rzadsze (miało je 6 proc. dentystów a obecnie 4 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE
stres w zawodzie dentysty   dentysta   psychologia  

POLECAMY W SERWISACH