PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta niechętnie spogląda na Zachód

21-11-2012, 05:12
Zdobyłeś unijne pieniądze? A co z VAT?
Zdobyłeś unijne pieniądze? A co z VAT?
Dentysta realizujący się w kraju nie jest zainteresowany pracą poza Polską. Ze statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej (dane z października 2012 r.) wynika, że stosunkowo nieliczna jest grupa  lekarzy dentystów, którzy ubiegali się lub ubiegają się o uznanie kwalifikacji w innych krajach UE. Oczywiście nie można mieć pewności, że przyczyną wszystkich tego typu wniosków była chęć podjęcia pracy tam gdzie płacą za nią więcej niż w Polsce, ale z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że tak jest istotnie.

Okazuje się, że spośród 34 266 lekarzy dentystów wykonujących wyuczony zawód - o zaświadczenie wymagane przy ubieganiu się o uznanie kwalifikacji na terenie innych państw unijnych wystąpiło do października 2012 r. 914 medyków, którzy wystąpili o stwierdzenie posiadania formalnych kwalifikacji. Grupa ta stanowi 2,67 proc. funkcjonujących w branży dentystów.

Dużo to, czy mało? To tyle mniej więcej ilu każdego roku kończy studia na wydziałach lekarsko dentystycznych uniwersytetów medycznych.

W porównaniu jednak z lekarzami funkcjonującymi poza branżą stomatologiczną - dentyści dość niechętnie podejmują działania zmierzające do wyjazdu poza Polskę. Okazuje się bowiem, że odsetek tych pierwszych zbliża się do 7 proc. (6,89 proc.), a więc jest przeszło dwukrotnie wyższy niż w przypadku lekarzy - dentystów.

W liczba bezwzględnych oczywiście także rysuje się zdecydowana przewaga absolwentów wydziałów lekarskich uczelni medycznych - 8 668 wniosków na 125 894 czynnych zawodowo lekarzy.

Okazuje się, że mniej dentystów ubiega się o zaświadczenie posiadania kwalifikacji formalnych niż o dokument potwierdzający postawę etyczną (2455 osób, co stanowi 7,16 proc. lekarzy funkcjonujących w zawodzie). O połowę mniej było podań (1499) o potwierdzenie okresu wykonywania zawodu (4,37 proc.).

Wyjazdem zagranicę do pracy nie zaprzątają sobie głowy specjaliści zajmujący się protetyką stomatologiczną: na 1432 osób czynnych zawodowo lekarze z wnioskiem o stosowne zaświadczenie wystąpiła tylko jeden lekarz dentysta.

Medycy spoza branży stomatologicznej znacznie częściej rozglądają się za pracą w innych państwach UE. Na przykład na 2871 specjalistów z ortopedii i traumatologii narządu ruchu o zaświadczenie wystąpiło 286 osób (9,96 proc.), podobne zamiary mają patomorfolodzy 64 osób na 521 lekarzy (12,28 proc.). W grupie "aktywnych" znajdują się także specjaliści z radiologii i diagnostyki obrazowej - 262 na 2362 czynnych zawodowo specjalistów (11,09 proc.). Podobny odsetek (10,51 proc.) dotyczy medycyny ratunkowej 78 na 742 specjalistów. Natomiast pewnie niedługo chirurgów plastycznych będzie więcej pracować poza Polską niż w kraju na 167 - aż 30 wystąpiło z wnioskami (17,96 proc.)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   rynek pracy   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH