PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta może mieć duże problemy z małymi prezentami

miro
23-09-2013, 09:29
Dentysta może mieć duże problemy z małymi prezentami (foto: sxc.hu)
Dentysta może mieć duże problemy z małymi prezentami (foto: sxc.hu)
Sytuacja to codzienna. Dentysta chce w specjalny sposób uhonorować szczególnie odważnego pacjenta, małoletniemu może wręczyć szczoteczkę z wizerunkiem wiewiórki, pełnoletniego może obdarować szczoteczką na przykład bez żadnego wizerunku. Lepiej, aby w każdym z tych przypadków cena podarków nie przekraczała wartości 10 zł netto.

Świadczone przez dentystę usługi medyczne, mające na celu poprawę lub utrzymanie poziomu zdrowia pacjenta nie podlegają VAT, jednocześnie od wydatków związanych z realizacją tych usług nie można zatem odliczyć podatku naliczonego.

Prezent o wartości ponad 10 zł (netto) stwarza dodatkowy kłopot, gdyż po przekroczeniu tego limitu podatnicy rozliczający VAT muszą prowadzić ewidencję rozdawnictwa z uwzględnieniem danych osoby obdarowanej. Od tego typu nieodpłatnego przekazania należy uiścić VAT (od wartości prezentu). Dlatego ewidencja jest konieczna. Dentysta także podlega przepisom obligującym go do prowadzenia ewidencji. O ile jednostkowa wartość prezentu przekracza 10 zł, właściciel gabinety stomatologicznego musi prowadzić ewidencję wydanego produktu.

Z kolei o ile jednostkowa wartość prezentu przekroczy 100 zł (netto) to wówczas dentysta wraz z tym prezentem powinien wręczyć obdarowanemu PIT 8C, aby mógł on rozliczyć się z urzędem skarbowym z osiągniętego przychodu.

Zasada jest zatem taka, w przypadku gdy wartość nieodpłatnie przekazywanego towaru, przy nabyciu którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT, przekracza 10 zł - podatnik może:

- opodatkować nieodpłatne przekazanie towaru,

- może także nie opodatkowywać tej kwoty ale musi prowadzić ewidencję osób obdarowanych i kontrolować czy w ciągu roku kalendarzowego ten sam pacjent otrzyma nieodpłatnie towary o łącznej wartości:

- do 100 zł (wówczas nie ma obowiązku opodatkowania);

- ponad 100 zł (wówczas wystąpi obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania towaru).

Problemów z drobnymi upominkami jest więcej. Wiadomo, że o ile sumaryczna wartość wszystkich upominków wręczonej jednej osobie w ciągu roku będzie wyższa niż 100 zł, ale każdego z nich nie przekroczy 10 zł (netto), to ani ewidencji, ani tym samym podatku VAT wyliczać nie trzeba. Co jednak, gdy wartość prezentu nie jest znana, gdyż dentysta, tylko przekazuje pacjentom np. pastę do zębów otrzymaną od przedstawiciela medycznego?

W przypadku gdy dentysta tylko pośredniczy w przekazaniu prezentu - nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji. Wszystkie formalności podatkowe powinna wziąć na siebie firma przekazująca podarunki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   podatki   VAT  

POLECAMY W SERWISACH