PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta jest za drogi?

kan
14-09-2016, 08:08
Dentysta jest za drogi? Na razie pieniądze = zdrowe zęby (fot. ptwp)
Jest drogo i będzie drogo. Będzie taniej, jeśli pacjenci zaczną dbać o zęby – co do tego eksperci są zgodni.

Czy w Polsce można za mniej leczyć się u stomatologia – zastanawia się poznańskie Radio Merkury. Niestety wszystko rozbija się o skąpy budżet NFZ i tak naprawdę pacjent musi płacić za wszystko, poza przeglądem raz w roku i jednokrotnym usuwaniem kamienia.

Większą opieką NFZ otacza dzieci i kobiety w ciąży. Radio Merkury narzeka, że w przypadku dzieci - NFZ płaci za lakierowanie i opiekę ortodonty, ale do ściśle określonego wieku. Często dziecko nie może skorzystać z tych usług, bo na przykład piątki wyszły później, niż przewidują to przepisy. Za pozostałe usługi stomatologiczne płaci pacjent.

Dentyści podkreślają, że leczenie byłoby tańsze, gdyby Polacy dbali o zęby. Prof. Honorata Shaw z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu mówi rozgłośni, że powinna się zmienić świadomość przede wszystkim dorosłych. Muszą odpowiednio wcześnie zrozumieć, że dwukrotne czyszczenie zębów dobrą pastą, jest gwarancją ich zdrowia. Jeśli zmienią się nawyki,  sytuacja się poprawi, a wydatki na leczenie będą mniejsze.

Prof. Marzena Dominiak z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dodaje, że leczenie jest drogie, bo lekarze sięgają po najnowocześniejsze rozwiązania z myślą o pacjentach. Wśród nowości jest między innymi laseroterapia. Wszystko wskazuje na to, że jest drogo i będzie drogo.

Także według producentów sprzętu stomatologicznego nie będzie taniej.

Więcej: radiomerkury.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   ceny usług stomatologicznych  

POLECAMY W SERWISACH