PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta inwestuje i nie odlicza VAT

ms
08-07-2015, 08:10
Dentysta inwestuje i nie odlicza VAT VAT w gabinecie stomatologicznym (foto: pixabay)
Lekarz dentysta dokonał zakupów inwestycyjnych, dodajmy całkiem nie małych. W związku z tym próbował się dowiedzieć czy istnieje szansa na odliczenie VAT widniejącego na zapłaconych fakturach.

Lekarz dentysta i inwestor zarazem dokonał zakupów umożliwiających wprowadzenie nowej metody leczenia ubytków, zakładającej jednowizytowe leczenie za pomocą protetycznych odbudów ceramicznych wszystkich wskazań (inlay, onlay, korony, licówki, mosty tymczasowe, szablony chirurgiczne, w każdym przypadku klinicznym). Wdrożona zostałaby w tym zakresie także nowa technologia wykonywania odbudów protetycznych.

W ramach zakupów dentysta kupił lokal użytkowy oraz planował nabyć sprzęt specjalistyczny (stanowisko stomatologiczne, aparat RTG, konsolę sterującą frezarką do wykonywania odbudów i implantów zębowych, piec do synteryzacji, piec do napalania, mikroskop z torem wizyjnym, komputer przenośny).

Realizacja inwestycji - zakup środków trwałych i wyposażenia - związana była z dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007 - 2013 (Oś priorytetowa III, Działanie III.2). Wniosek o dofinansowanie uzyskał pozytywną oceną, a projekt zakwalifikowany został do dofinansowania.

Dentysta wskazał, że zakupione wyposażenie i oprogramowanie wykorzystywane będą w celu:
- realizacji usług w zakresie stomatologii ogólnej, chirurgii stomatologicznej oraz protetyki stomatologicznej - na rzecz pacjentów będących osobami fizycznymi;
- realizacji usług w zakresie wykonywania odbudów protetycznych - na rzecz innych gabinetów stomatologicznych, firm oraz zakładów protetycznych;
- realizacji prac badawczo - rozwojowych na własny użytek;
- prowadzenia badań i analiz, w całości związanych z usługami wykonywania odbudów protetycznych na rzecz danego klienta.

Czy w związku z nabyciem wyposażenia i oprogramowania dentyście przysługuje lub będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie tego wyposażenia i oprogramowania.

Najważniejsze, że lekarz dentysta nie był w tym czasie czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące poniesione wydatki, w związku z nabyciem wyposażenia i oprogramowania, wystawiane były na wnioskodawcę.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że dentyście nie przysługuje i nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie wyposażenia i oprogramowania, a to dlatego, że nie jest on czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Sygnatura akt IPTPP1/4512-198/15-5/ŻR

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   fundusze inwestycyjne   zarządzanie gabinetem   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH