PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta inwestuje, ale nie odlicza VAT

13-02-2013, 00:02
Dentysta inwestuje, ale nie odlicza VAT (foto: sxc.hu)
Dentysta inwestuje, ale nie odlicza VAT (foto: sxc.hu)
Lekarz dentysta otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Pieniądze zainwestował w nowo powstały gabinet stomatologiczny, który niewątpliwie będzie wykorzystywany do świadczenia usług stomatologicznych w ramach praktyki lekarskiej dentystycznej. Inwestor chciał wiedzieć czy wydatki na wyposażenie i adaptację lokalu na potrzeby gabinetu stomatologicznego, w ramach realizowanego projektu, mogą korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki. Po pierwsze odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, po drugie towary i usługi, z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Gabinet dentystyczny świadczy usługi stomatologiczne zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 86.23 - usługi w zakresie praktyki dentystycznej, zwolnione od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Wydatki ponoszone na zakup towarów związanych z realizacją projektu dotyczą sprzedaży zwolnionej, a w związku z tym brak jest prawa do odliczenia podatku VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarowi usług).

Odpowiedzi takiej udzielił dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygnatura ITPP1/443-677/12/BJ).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   interpretacje podatkowe   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH