PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta i różne składki ZUS

12-11-2012, 05:41
Dentysta płaci ZUS, ale jak?
Dentysta płaci ZUS, ale jak?
Jakie składki na ZUS ma opłacać lekarz dentysta, który najpierw odbywał w placówce medycznej staż, a później świadczył na jej zlecenie usługi medyczne w ramach własnej praktyki zawodowej?

Dentysta powinien zapoznać się z tym wyrokiem
Sąd Najwyższy uznał, że nie zawsze rozpoczynając działalność gospodarczą - można skorzystać z opłacania preferencyjnych składek na ZUS. Taka sytuacja występuje na przykład wówczas, gdy lekarz dentysta najpierw odbywał w placówce medycznej staż, a później, już  w ramach prywatnej praktyki, realizował dla byłego pracodawcy tego samego rodzaju usługi medyczne .

Sąd Najwyższy uznał, że możliwe jest skorzystanie z preferencyjnych składek ZUS jedynie wówczas, gdy usługi realizowane na zlecenie byłego pracodawcy będą inne niż te wykonywane w ramach stosunku pracy. Dla sędziów było bez znaczenia to, że stażysta nie mógł wykonywać niektórych zabiegów bez nadzoru  (sygn. akt I UK 323/09).
Dentysta powinien zapoznać się i z tym wyrokiem
Niewiele później w bardzo podobnej sprawie (dotyczącej co prawda nie lekarza dentysty, ale adwokata) odmienne zdanie zajął sąd apelacyjny. Adwokat pierwotnie pracował w kancelarii jako aplikant, a później realizował dla niej usługi w ramach praktyki adwokackiej.

Sąd apelacyjny uznał, że adwokat rozpoczynający pracę na własny rachunek, świadczący usługi na rzecz byłego pracodawcy, może korzystać z możliwości opłacania mniejszej stawki ZUS (sygn. akt III AUa 897/10).

Przypomnijmy, że co do zasady osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą ma prawo opłacać składki preferencyjne na ZUS przez okres 24 miesięcy od uruchomienia firmy. Nie zawsze jednak reguła ta obowiązuje, bowiem z takich możliwości wyłączeni są, ci którzy realizują usługi na rzecz wcześniejszego zleceniodawcy. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - z preferencyjnej stawki nie może korzystać osoba, która:

- prowadzi lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziła pozarolniczą działalność;

- wykonuje działalność gospodarczą dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres realizowanej działalności gospodarczej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   ZUS   rynek pracy   stażyści   Zarządzanie   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH