PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta i kasa fiskalna już od 20 tys. zł rocznie?

10-12-2012, 05:12
Dentysta i kasa fiskalna (foto: sxc.hu)
Dentysta i kasa fiskalna (foto: sxc.hu)
Istnieje realne niebezpieczeństwo, że w 2013 r. minister finansów doprowadzi do tego, aby dentysta i kasa fiskalna była codziennym widokiem w gabinetach stomatologicznych już przy 20 tys. rocznych dochodów.

Lekarz dentysta świadczący usługi dla osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) w zasadzie powinien od 1 maja 2011 r. prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kas fiskalnych. W zasadzie, bo wciąż nie muszą kupować kas fiskalnych stomatolodzy, u których kwota obrotu z realizacji usług dla tzw. osób prywatnych nie przekroczyła w poprzednich latach podatkowych kwoty 40 tys. zł.

To się jednak zmieni, gdyż dotychczasowe zwolnienia wygasają z końcem 2012 r.
Dentysta i kasa fiskalna już od 20 tys. zł rocznie?
Istnieje przypuszczenie, że nowe przepisy wprowadzą niższe limity zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Prawdopodobnie nadal zwolnieni będą ci podatnicy, których obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 20 tys. zł. Obowiązek prowadzenia ewidencji przy  użyciu kasy fiskalnej powstaje po upływie dwóch miesięcy od miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie limitu.

Rozpoczynający działalność gospodarczą muszą natomiast pamiętać, że będą musieli zakupić kasę fiskalną wówczas, gdy w okresie realizowania usługi przekroczą proporcjonalnie limit obrotów. Co to oznacza? Na przykład gdy po pierwszym miesiącu działalności ich obroty przekroczą kwotę 1,66 tys., po dwóch (łącznie) 3,33 tys. zł, po trzech (łącznie) 4,98 tys. zł.

Patrz także:
W kasie fiskalnej wcześniej niż w kieszeni dentysty
Kasa fiskalna, a dane osobowe pacjenta
Tam kasa fiskalna, gdzie lekarz dentysta
Paragon fiskalny: jak opisać usługę dentystyczną
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   kasa fiskalna   podatki   Wydarzenia   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH