• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta, dwie działalności i jedna…kasa fiskalna

ms
19-05-2016, 08:04
Dentysta, dwie działalności i jedna…kasa fiskalna Kasa fiskalna u dentysty
Ile kas fiskalnych powinien mieć dentysta, który realizuje pod jednym adresem usługi stomatologiczne (w ramach dwóch form organizacyjnych)?

Z takim pytaniem do dyrektora izby skarbowej zwróciła się dentystka, która prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną (od 1994 r.). Dentystka uzyskiwany przychód dokumentuje przy pomocy kas fiskalnych.

Ze względu na fakt, że lekarz dentysta nie może we własnej praktyce zatrudnić innego stomatologa (poza wyjątkowym przypadkiem realizowania procesu kształcenia) - podatniczka powiększyła lokal, dokupiła nowoczesny sprzęt i zarejestrowała NZOZ (taka forma działalności pozwoliła jej zatrudnić innych lekarzy w praktyce). Obie formy działalności są firmami jednoosobowymi na nazwisko dentystki, pod tym samym adresem i w ramach jednego wpisu w CEIDG.

Dentystka nie wiedziała ile musi mieć kas fiskalnych. W tym względzie zdania biegłych księgowych były rozbieżne (podobnie jak urzędów skarbowych).

Dentystka chciała wiedzieć, czy w związku z istnieniem dwóch firm na jej nazwisko (ten sam NIP) ma zakupić drugą kasę fiskalną dla NZOZ, a jeśli tak, to czy przysługuje jej dofinansowanie za zakup tej kasy. W ramach prywatnej praktyki stomatologicznej świadczone są usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Planowane jest również świadczenie usług na rzecz takich osób w ramach NZOZ.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przesłał odpowiedź.
W rozpatrywanym przypadku przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, będące osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, nie posiada odrębnego statusu podatnika VAT, gdyż nie prowadzi samodzielnej działalności leczniczej i jako takie nie może prowadzić za pomocą kasy rejestrującej ewidencji odrębnej od ewidencji prowadzonej przez osobę fizyczną będącą przedsiębiorcą – podmiotem leczniczym prowadzącym to przedsiębiorstwo. Ustawa o działalności leczniczej nie daje przedsiębiorstwu podmiotu leczniczego odrębnej osobowości prawnej.

Przedsiębiorstwo to nie jest również oddziałem działalności gospodarczej dentystki, gdyż działalność realizowana przy jego wykorzystaniu prowadzona będzie w głównym miejscu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorcy.

Ponadto działalność lecznicza wykonywana w ramach przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, jak i indywidualna praktyka lekarska prowadzona przez dentystkę - stanowią w całości, w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego – jedno przedsiębiorstwo, za pomocą którego dentystka prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (nie występują dwie odrębne firmy).

W związku z tym dentystka jest jedynym podatnikiem występującym w obrocie. Należy przyjąć, iż zakup przez dentystkę drugiej, kolejnej kasy rejestrującej nie jest konieczny. Nie ma oczywiście również potrzeby zakupu kolejnej kasy rejestrującej dla rejestrowania całego obrotu, jeżeli będzie można zarejestrować cały obrót za pomocą jednej kasy rejestrującej.

sygn. akt: IBPP3/4512-89/16/JP

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kasa fiskalna u dentysty   podatek dochodowy   VAT  

POLECAMY W SERWISACH