PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta a podatek liniowy

23-11-2012, 05:27
Dentysta a podatek liniowy   (foto:sxc.hu)
Dentysta a podatek liniowy (foto:sxc.hu)
Dentysta może opodatkować realizowane usługi podatkiem liniowym, wynoszącym 19 proc., ale wciąż powstają wątpliwości czy w każdej sytuacji taki sposób jest uprawniony? Tego typu rozterki miał lekarz dentysta, który najpierw zatrudniony był w klinice, a później prowadził własny gabinet, ale realizował usługi stomatologiczne także na zlecenie dawnego pracodawcy.

W tym konkretnym przypadku prawidłowa odpowiedź ukryta jest w szczegółach, a dokładniej ujmując - w datach. Dentysta, zabiegający o interpretację podatkową, funkcjonuje jako osoba fizyczna prowadząca usługi stomatologiczne na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność tę zarejestrował (i jednocześnie rozpoczął pracę) 1 maja 2011 r. Dentysta wybrał wówczas opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, a to dlatego, że miał świadczyć usługi między innymi na rzecz byłego pracodawcy (umowa o pracę została rozwiązana 30 kwietnia 2011 r.). Wynagrodzenie za usługi w relacji:  były pracownik były pracodawca zostało określone w umowie o współpracy jako prowizja od wykonanych usług stomatologicznych.

Tak było w 2011 r.

Wszystko zmieniło się jednak w 2012 r., wówczas to lekarz stomatolog złożył, zresztą zgodnie z wymogami prawa podatkowego, oświadczenie w swoim urzędzie skarbowym o wyborze opodatkowania podatkiem dochodowych od osób fizycznych, w oparciu o skalę liniową 19 proc. (do 20 stycznia).
Dentysta pyta
Dentysta chciał upewnić się jednak, czy może w 2012 r. korzystać z liniowej skali podatkowej, uzyskując przychody za usługi na rzecz byłego pracodawcy (takie same, które w poprzednim roku podatkowym wykonywał wobec tego samego pracodawcy w oparciu o stosunek pracy).

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zapewnił, że w przedstawionej sytuacji taka możliwość istnieje. Urzędnik przyznał jednocześnie, że utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym występuje wówczas, gdy podatnik uzyska przychody ze świadczenia usług realizowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy (takich samych, które niegdyś realizował będąc jeszcze pracownikiem). Tak jednak będzie, gdy oba zdarzenia zachodzą w tym samym roku podatkowym. O ile przejście na podatek liniowy następuje w kolejnym roku podatkowym restrykcji już nie ma informuje Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB1/415-292/12-2/IM).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   opodatkowanie   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH