PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści pytają resort środowiska o odpady medyczne

NIL/ŁS
30-12-2014, 08:59
Dentyści pytają resort środowiska o odpady medyczne Ministerstwo Środowiska ma wyjaśnić dentystom kwestie związane z odpadami medycznymi (fot. Fotolia/PTWP)
Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej przesłała do resortu środowiska pismo z prośbą stomatologów o rozwianie wątpliwości dotyczących opadów medycznych.

KS NRL chce wiedzieć, czy określony w art. 27 ust. 5 ustawy o odpadach moment zwolnienia wytwórcy odpadów z odpowiedzialności za zbieranie lub przetwarzanie odpadów w chwili dokonania ich unieszkodliwienia przez następnego posiadacza pozostaje niezmieniony w przypadku, gdy wytwórca zakaźnych odpadów medycznych, (jakim jest np. lekarz wykonujący zawód w ramach praktyki zawodowej) przekazuje, na podstawie zawartej umowy, zakaźne odpady medyczne nie bezpośrednio następnemu posiadaczowi, który je unieszkodliwia (firmie utylizującej) lecz podmiotowi transportującemu odpady (firmie pośredniczącej), który to następnie przekazuje odpady firmie utylizującej?

Czytaj także: Dokument potwierdzający unieszkodliwienie odpadów - tak, ale bez opłat 

Minister Środowiska ma także rozwiać wątpliwości, czy wystarczającym dokumentem zwalniającym wytwórcę odpadów z odpowiedzialności za odpady jest dokument potwierdzający przekazanie odpadów podmiotowi transportującej te odpady na podstawie zawartej umowy?

Kwestią do wyjaśniania jest również, czy następny posiadacz odpadów medycznych, który posiada decyzję wymienioną w art. 27 ust. 2 pkt 1 lub 2 albo posiada wpis do rejestru w zakresie, o którym mowa w art. 50 . ustawy z dnia 14 grudnia 2014 r. o odpadach jest uprawniony do pobierania odrębnej opłaty od wytwórcy odpadów medycznych z tytułu wydawania dokumentów potwierdzających ich unieszkodliwienie?

Więcej: nil. org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH