• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści idealnymi kredytobiorcami

ms
09-04-2018, 10:06
Dentyści idealnymi kredytobiorcami Dentysta chwalony przez bankowców (foto: pixabay)
Lekarze i lekarze dentyści, prowadzący własną praktykę, też mają problemy z terminową regulacją zadłużenia, jednak ich odsetek (4 proc.) jest ponad dwukrotnie niższy od średniej dla przedstawicieli innych zawodów (9,4 proc.) – wynika z danych BIG InfoMonitor.

Ten 4 proc. odsetek dotyczy zaległości w spłatach należności wynikających z zobowiązań zaciągniętych na prywatne potrzeby

Podobnie wygląda sytuacja w sferze relacji biznesowych. Zaledwie 1,2 tys. firm realizujących świadczenia w sferze medycznej (usługi lekarskie i stomatologiczne) ma problemy ze spłatą zobowiązań. Oznacza to, że mniej niż 0,9 proc. usługodawców ma kłopoty z terminową obsługą zobowiązań. Ten odsetek wśród właścicieli przedsiębiorstw (bez podziału na branże) jest sześciokrotnie wyższy (5,4 proc)..

Niski odsetek wymagalnych zobowiązań przekłada się na 214 mln zł. To wyjątkowo niewiele, zważywszy że lekarze i lekarze dentyści są zadłużeni łącznie na 3,3 mld zł. Kwota ta rozkłada się na 34 tys. praktyk stomatologicznych i 105 tys. lekarskich.

Terminowa spłata zobowiązań możliwa jest dzięki dużej liczbie pacjentów odwiedzających gabinety lekarski i stomatologiczne. Według GUS liczba porad medycznych przekroczyła 323,1 mln, natomiast stomatologicznych 34,5 mln.

Średnia wartość przeterminowanego zobowiązania firmy zarejestrowanej jako praktyka lekarska wynosi 175,2 tys. zł. 

Z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska (zebranych na podstawie analizy przepływów finansowych z trzystu lecznic stomatologicznych), wynika, że ponad 80 proc. z nich ma dobrą lub bardzo dobrą sytuację finansową (dla ogółu firm ta wielość nie przekracza 55 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH