PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentobusy, czy muszą kosztować 1,5 mln zł?

ms
02-04-2014, 07:54
Dentobusy, czy muszą kosztować 1,5 mln zł?  Dentobusy, czy muszą kosztować 1,5 mln zł?
Dentobusy są dobrym pomysłem na poprawę stanu jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży mieszkającej poza aglomeracjami. To co w tej idei nie jest dobre to m.in. cena dentobusów, krążą o niej legendy.

Amerykanie pod tym względem mają zdecydowanie lepiej. Tam bowiem rynek dentobusów jest rozwinięty i od dawna w pełni usystematyzowany.

Dentobusy naczepy, dentobusy trucki, dentobusy vany, mikrodentobusy, dentobusy jako busy - wybór jest szeroki. Amerykanie to społeczność zmotoryzowana, część z nich przecież latami żyje w mobilnych domach. Nic dziwnego, że także segment rynku, związany z mobilnymi gabinetami dentystycznymi, jest tam znakomicie rozwinięty.

Jedna z amerykańskich firm wyspecjalizowanych w produkcji dentobusów tak odpowiada na pytania potencjalnych klientów:

Czy potrzebne są środki własne na kupno dentobusu?
Nie. Całość zakupu może być wsparta kredytem, który załatwia dostawca.

Czy istnieje możliwość indywidulnego uzgodnienia rodzaju wyposażenia?
Oczywiście, zarówno liczba stanowisk pracy, jak i rodzaj sprzętu - dopierane są odpowiednio do życzeń i upodobań klienta.

Czy możliwe jest zamówienie dentobusu z kierownicą po prawej stronie?
Taką możliwości istnieje, ale przy uiszczeniu dodatkowej należności.

Czy możliwy jest zakup dentobusu przez europejskiego kontrahenta.
Tak, firma dostarcza dentobus do uzgodnionego portu wysyłki do Europy.

Ile kosztuje w pełni wyposażony dentobus?
W zależności od wersji wyposażenia, od 150 tys. do 300 tys. USD. Cena minimalna oznacza dwa unity, lampy, w pełni wyposażone stanowisko pracy dla lekarza dentysty i pomocy dentystycznej, zestaw autoklawów, sprzęt rtg. Oczywiście oznacza także wszelkie instalacje warunkujące pracę gabinetu, w tym m.in. z: prądem, wodą i sprężonym powietrzem.

150 tys. USD za w pełni wyposażony dentobus? To może wydawać się stosunkowo niewiele, jednak sprowadzenie go do Europy (fracht), uiszczenie opłat celnych i podatków, uzyskanie wszelkich certyfikatów, dopuszczających pojazd do ruchu po drogach krajowych - zdecydowanie podraża inwestycję. Pamiętać trzeba i o tym, że sprzęt dentystyczny na rynku amerykańskim (cóż z tego, że tańszy) ma inne parametry niż wymagane na rynku unijnym i z reguły nie jest on taki sam, jak ten dopuszczony do obrotu w państwach UE.
Co więcej koszt eksploatacji poza Stanami Zjednoczonymi, bądź co bądź unikatowego pojazdu, może okazać się zabójczo wysoki.

Oczywiście, obok rynku nowych dentobusów w USA funkcjonuje segment związany z obrotem używanymi pojazdami. Cena cztero-, pięcioletniego busa o przebiegu od 40 do 80 tys. km (podejrzanie mało) zaczyna się od 70 tys. USD.

Może zatem poszukać czegoś w Europie w oparciu o ofertę europejskiego producenta samochodów? W tym jednak przypadku o prawdziwej podaży nie można mówić. Jednostkowe oferty pojawiają się wyjątkowo rzadko. Indywidualne zamówienie niestety zdecydowanie podwyższa cenę.
Czyżby 1,5 mln zł za dentobus, to w polskich warunkach minimum?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchica dzieci   dentobusy   dentobus  

POLECAMY W SERWISACH