• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Debata o przyszłości Polski Wschodniej, także o ochronie zdrowia

Wnp.pl/Piotr Stefaniak
21-07-2014, 14:48
Debata o przyszłości Polski Wschodniej, także o ochronie zdrowia PTWP organizuje Wschodni Kongres Gospodarczy: 18 - 19 września 2014 r.
Najważniejsze dla gospodarki Polski Wschodniej kwestie, rola i potencjał regionu w relacjach między Wschodem i Zachodem Europy, dwa dni debat, tysiąc gości z kraju i z zagranicy, a wśród nich przedstawiciele biznesu, politycy, eksperci. Już za dwa miesiące odbędzie się Wschodni Kongres Gospodarczy (WKG) w Białymstoku.

Przedstawiciele jej rady patronackiej przedstawili dziś w stolicy Podlasia ideę, założenia i sprawy organizacyjne kongresu.

- O możliwościach rozwoju decyduje otwartość we współpracy gospodarczej, zmysł modernizacji i chęć pokonywania ograniczeń - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego. - Warto inwestować w Polskę Wschodnią i Europę Wschodnią, w pomysły tu zgłaszane, inicjatywy, marzenia, bowiem wschód i zachód potrzebują siebie nawzajem.

Przypomniał on, że Polska Wschodnia reprezentuje ofensywne gałęzie gospodarki, na czele z proeksportowym sektorem rolno-spożywczym. Oferuje zmodernizowaną i nadal rozbudowywaną infrastrukturę. Ma także „nową energię" i jest nadal głodna sukcesu.

- Wschód Polski, ale także wschód Europy, stanowi olbrzymi, tylko w części wykorzystywany, potencjał. Potrzebuje szerokiej debaty o tym, jak swoją szansę wykorzystać - podkreślił Wojciech Kuśpik.

Przykładem jest kapitał ludzki. W tym makroregione jest przecież wiele wyższych uczelni, absolwenci władają m.in. językami wschodnimi, a takie połączone kwalifikacje mogą interesować np. sektor nowoczesnych usług biznesowych (BPO).

Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 18-19 września br. Ma być okazją do zaprezentowania potencjału gospodarczego makroregionu i jego możliwości jako pośrednika w relacjach między Wschodem i Zachodem Europy. Zaproszeni zostaną partnerzy z: Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i innych krajów.

W opinii członków rady patronackiej, WKG wypełni lukę w publicznej debacie o tym, co dotyczy dużej części Polski i Europy. Na dwa wrześniowe dni zaplanowano ok. 30 sesji tematycznych, w których udział weźmie ponad 100 prelegentów. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca gości z kraju i z Europy: polityków, przedstawicieli biznesu i ekspertów.

- Rozmawialiśmy z panem prezydentem RP, który przyjął zaproszenie na Kongres i ustnie potwierdził obecność - poinformował Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

W ocenie członków rady patronackiej, zestaw gości jest naprawdę reprezentatywny, w efekcie czego można oczekiwać pojawienia się wielu konkretów i informacji, a kongres nabierze charakteru nie tylko regionalnego, ale i o wymiarze ogólnopolskim.

- Wśród wielu stereotypów, chcemy też obalić ten, że województwa z Polski Wschodniej nie mówią jednym głosem i nie zabiegają o wszystko razem - podkreślił Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego. - Są oczywiście obszary, gdzie rywalizujemy ze sobą i nie ma w tym nic nienaturalnego, ale w większości przypadków tylko przez współpracę udanie realizujemy politykę wschodnią, tj. współpracy na styku z krajami UE i leżącymi na wschód od niej.

POLECAMY W SERWISACH