PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czytelne, czy nie kopie paragonów fiskalnych przechowujemy 5 lat

08-01-2013, 06:50
Czytelne czy nie  kopie paragonów fiskalnych przechowujemy 5 lat (fot. sxc.hu)
Czytelne czy nie kopie paragonów fiskalnych przechowujemy 5 lat (fot. sxc.hu)
Ministerstwo Finansów rozwiało nadzieje przedsiębiorców, w tym niektórych dentystów, o szansach powrotu do dwuletniego okresu magazynowania papierowych kopii paragonów fiskalnych. Firmy powinny przechowywać je przez pięć lat, albo zaopatrzyć się w kasę fiskalną z elektronicznym zapisem takich kopii poinformował resort.

Nowy okres przechowywania kopii paragonów, o którym zresztą wiadomo było już od dłuższego czasu, to kłopot wyłącznie dla dentystów, którzy przed majem 2011 roku, postanowili kupić kasy bez opcji elektronicznego zapisu kopii. Teraz czeka ich kolejny wydatek, albo nieracjonalne składowanie papierowych wersji, które po kilku miesiącach stają się nieczytelne.

Polityk pyta, resort odpowiada

Powyższego argumentu nieracjonalności użył w interpelacji do ministra finansów Jan Warzecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Polityk pytał o powody wydłużenia okresu przechowywania kopii z dwóch do pięciu lat.

Nie ma sensu cytować całości odpowiedzi wiceministra finansów Macieja Grabowskiego, który w większości wspomina o dwuletnim okresie przejściowym będącym szansą dla wszystkich przedsiębiorców na zakup elektronicznej kasy fiskalnej.

Wiceminister przypomina jednocześnie, że zgodnie z ustawą o VAT, podatnicy - co do zasady - muszą przechowywać ewidencję prowadzoną dla celów rozliczenia VAT przez pięć lat - licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Według MF stosowanie pięcioletniego okresu przechowywania dokumentów kasowych jest istotne z punktu widzenia zapewnienia kontroli rozliczeń VAT.

Kopie paragonów nieczytelene? Winny przedsiębiorca

Najciekawszy w odpowiedzi jest komentarz do kwestii nieczytelności paragonów papierowych. Zdaniem resortu, przypadki braku ich czytelności mogą wystąpić u podatników stosujących kasy fiskalne z kopią papierową, którzy nie korzystają z atestowanych gatunków papieru, albo nie zapewniają prawidłowych warunków przechowywania paragonów.

Maciej Grabowski poinformował, że resort nie przewiduję podjęcia prac legislacyjnych w zakresie wprowadzenia dwuletniego okresu przechowywania kopii dokumentów kasowych sporządzonych na nośnikach papierowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   kasa fiskalna   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH