PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy NFZ sfinansuje protezę zębową sześciolatce?

ms
09-09-2015, 08:03
Czy NFZ sfinansuje protezę zębową sześciolatce? Sztuczna szczęka dla sześciolatki (foto: sxc.hu)
Ta sprawa ma dwa wątki: jeden pocieszający - NFZ potwierdza, że sfinansuje dziewczynce, rozpoczynającej naukę szkolną, protezę i wątek ponury – jak do tego doszło, że kilkuletnie dziecko praktycznie nie ma ani jednego własnego zęba.

Odpowiedź jest taka: do tego doszło w taki oto sposób, że - jak utrzymują rodzice – dziewczynka bardzo nie lubiła myć zębów. W efekcie w wieku sześciu lat dziecko praktycznie straciło wszystkie zęby.

Rodzice przejęli się losem córki i postanowili sprawić jej na początek edukacji sztuczną szczękę, aby braki w uzębieniu nie stały się powodem do drwin ze strony rówieśników.

Adresat tej intrygującej prośby - łódzki OW NFZ przedstawia tę sytuację jako przykład potwierdzający konieczność powrotu gabinetów dentystycznych do szkół.

Uwaga jednak, Anna Leder, rzeczniczka NFZ w Łodzi twierdzi, że istniejące już szkolne gabinety stomatologiczne w zasadzie nie realizowały kontraktów, gdyż zainteresowanie ich usługami było znikome. - Niewykorzystane pieniądze musimy potem przesuwać na inne cele - mówi Anna Leder i dodaje, że NFZ będzie namawiał rodziców do tego, aby ich dzieci korzystały z gabinetów stomatologicznych, w których można liczyć na szybką pomoc.   

Łódzki oddział NFZ w 2014 r. zapłacił za leczenie stomatologiczne dzieci ponad 26,1 mln zł, co stanowi 22 proc. całkowitych nakładów na stomatologię. Rodzice mogą leczyć zęby dzieci w ponad 500 gabinetach stomatologicznych w woj. łódzkim. Wiele z nich jest otwartych do godz. 20.00.

w Łódzkiem dzieci mogą leczyć zęby także w szkole. W regionie takich placówek jest 18, ale tylko jedna w Łodzi. Szkoła wynajmuje pomieszczenie na gabinet, a zasady jego działania reguluje umowa z NFZ - informuje Anna Wójcik, dyrektor SP nr 190, jedynej łódzkiej podstawówki, która posiada stomatologa na swoim terenie. - Dzięki umowie uczniowie mają zapewniony bezpłatny przegląd i usługi dentystyczne, profilaktykę fluoryzacyjną, czyli lakierowanie zębów. W razie potrzeby gabinet kieruje uczniów do ortodonty. Z przychodni korzystają także mieszkańcy z okolicy - dodaje Anna Wójcik.

W Łódzkiem działa tylko 3,5 proc. dentystów, związanych kontraktem z NFZ, zaś w przypadku Lubelskiego jest to ponad 20 proc., a Kujawsko - Pomorskiego - 15 proc. 

Więcej: dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH