Czy mamy do czynienia z totalnym rozkładem stomatologii „na NFZ”?

infoDENT24.pl systematycznie informował o interpelacjach poselskich, które miały jeden cel - uzyskanie opinii Ministerstwa Zdrowia na temat pogarszającego się finansowania stomatologii. Podawaliśmy także, że MZ w kontrowersyjny sposób tłumaczyło malejące nakłady na stomatologię.
Oto, odnoszący się do tego zagadnienia, list Andrzeja Cisły, skierowany do parlamentarzystów.
Szanowna Pani Poseł, Szanowny Panie Pośle,
W imieniu środowiska stomatologicznego uprzejmie dziękuje za złożenie interpelacji poselskiej związanej z opieką stomatologiczną i nakładami na tę część lecznictwa. Stomatologia jest zadziwiającym przykładem, jak gałąź opieki medycznej, decydująca w tak dużym stopniu o jakości życia, nie może doczekać się należytej uwagi. Jest też chyba dowodem wpływu jakości debaty publicznej na efektywność przyjmowanych ostatecznie rozwiązań.
W prowadzonej kampanii, również wśród parlamentarzystów Naczelna Izba Lekarska będzie wskazywała na obiektywne czynniki uniemożliwiające dekretowanie zaplanowanych odgórnie celów (np. liczby gabinetów w szkołach) i na znaczenie stabilności polityki władz publicznych dla wzrostu zaangażowania większej liczby lekarzy dentystów w najbardziej strategiczne obszary stomatologii.
W zasadzie można by podać kwotę rocznych nakładów per capita na stomatologię publiczną wynosząca w zależności od województwa od 39 do 52 zł i starczyłoby to za cały wywód. Jednak reguły rządzące dyskusją publiczną przemawiają za bardziej rozbudowana argumentacją.
W związku ze Stanowiskiem Prezydium NRL Nr 16/18/P-VIII z 11 lipca 2018 r. w sprawie projektu Planu Finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2019, pismem z 1 sierpnia 2018 r. znak: DEF.201.6.9.2018 2018.39302.MMA, odpowiedzi udzielił w imieniu Prezesa NFZ p. Maciej Mackiewicz, zastępca Dyrektora Departamentu Ekonomiczno-Finansowego NFZ.
W trzystronicowym piśmie NFZ, tak szeroko zanalizowane przez NIL problemy lecznictwa stomatologicznego doczekały się komentarza w 7 linijkach tekstu. Co gorsza, Fundusz zdaje się upatrywać przyczyn niezwiększania przez 10 lat kwoty przeznaczanej na leczenie stomatologiczne w poziomie niewykonania planu finansowego w tej części i podaje kwoty niewykonania. Tyle, że kwoty te stanowią (odrzuciwszy wartości skrajne) od 1 proc. do 2,6 proc. budżetu stomatologicznego kolejnych planów finansowych. Nie jest to merytoryczne odniesienie się do zasygnalizowanego problemu i w ten sposób rozwiązania problemów stomatologii nie przybliżymy.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Stomatologia na mapie potrzeb zdrowotnych
newsDENT -
Modyfikacja przepisów w zakresie tajemnicy informacji związanych z pacjentem
lexDENT -
Kiedy komórki macierzyste do leczenia kanałowego?
techDENT -
Ostrzeżenia przed spożyciem cukru mają sens
bizDENT -
Kobierzyce: zgoda na program profilaktyki próchnicy zębów wśród dzieci
newsDENT -
Nowy Duninów: zielone światło dla programu profilaktyki próchnicy wśród dzieci
newsDENT -
ŚDZJU: o próchnicy w komfortowych warunkach
eduDENT -
Redukcja „króliczych” zębów
lifeDENT
-
Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu
techDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Roman Borczyk: bruksizm nie tylko niszczy zęby
techDENT -
Są rekomendacje w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii
eduDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Specjalizacja: punkty dodatkowe a akredytacja uczelni medycznej
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
BOLESŁAWIEC, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Ruda Śląska, śląskie