PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy dentysta jest skazany na perfekcjonizm?

en
16-06-2016, 08:11
Czy dentysta jest skazany na perfekcjonizm? Jak radzić sobie z toksycznymi zachowaniami (fot. pixabay)
Stomatologia i perfekcjonizm idą ramię w ramię. Dentyści szkoleni są do perfekcyjnej pracy i przekładają zawodowe podejście na sposób, w jaki myślą o sobie. Mają być idealnymi ludźmi! Jednak niedościgniony ideał, mierzony w pieniądzach, samochodach, unitach jest niszczący.

Toksyczne zachowania przytrafiają się każdemu. Tkwią głęboko w naszej podświadomości, więc brakuje nam oceny jak bardzo nas ograniczają, narażają na stres i przeszkadzają wieść satysfakcjonujące życie. Dostrzeżenie tych toksycznych zachowań pozwoli przynajmniej podjąć próbę, by je unieszkodliwić – radzi Jen Butler, która od ponad 25 lat zajmuje się procesami radzenia sobie ze stresem.

Wszystko na własną rękę
Nie można zmienić tego czego się nie ceni. Unikanie współpracy z kolegami, członkami zespołu, konsultantami, księgowymi i innymi partnerami zawodowymi sprawia, że w sposobie myślenia brakuje rozmachu. Twoja praktyka nie rozwija się, za to rośnie twój stres. Dentyści z natury są niezależni, co sprawia że uczą się blisko 20 lat, brnąc od egzaminu do egzaminu. W rzeczywistości placówka dentystyczna jest zbyt złożonym przedsięwzięciem, by bez wielkiego stresu samodzielnie radzić sobie z jej prowadzeniem. Jeśli jesteś sam, to nie korzystasz z cudzych pomysłów, nikt nie poddaje w wątpliwość słuszności twojego myślenia, ani nie pokazuje co jest skuteczne, a co nie, i nikt ci nie powie, że robisz zły wybór. Robienie wszystkiego samemu oznacza że nie ma nikogo, z kim można podzielić się frustracją, lękami i stresem związanym z byciem dentystą.

Świat w czarno-białych kolorach
Filtr czarno-biały dominuje, jeśli inne sposoby oceny zawodzą. Zabarwia światopogląd, wpływa na to jak interpretujemy to co widzimy i słyszymy w codziennych sytuacjach. Jeśli jakiś szczegół nie pasuje do sposobu oceny, zostaje odrzucony. Stajesz się więźniem sposobu myślenia.

Przyjmowanie wszystkiego do siebie
Bronienie się przed innymi jest wyznacznikiem poziomu samoakceptacji, tego kim jesteśmy i w jaki sposób działamy. Jest „papierkiem lakmusowym” poziomu wiary we własne siły. Jeśli przyjmujesz rzeczy do siebie wskazujesz na swój opór przed zmianą, brak otwarcia na nowe rzeczy.
Stanie na pozycji obronnej i odrzucanie szans na usłyszenie oceny jak wypadasz, zdradza twój wewnętrzny dialog i przekonanie, że nigdy nie jesteśmy dość dobrzy.

Porównywanie się do innych
Porównywanie się do innych to prosty sposób na karmienie swojego strachu. Strach przed sukcesem, strach przed porażką, strach przed zmianą umacnia się przez porównywanie się z kimś kto ma więcej, osiągnął więcej lub tylko częściej się przechwala. Oceniasz to co masz i czego nie masz, a głównym kryterium oceny jest stan posiadania innych. Utwierdzasz się w przekonaniu o swoim możliwościach na postawie tego co mają inni, a ty nie. Trzymasz się swojej strefy komfortu nie podejmując ryzyka i psychicznie karzesz się, deprecjonując swoje osiągnięcia.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   kariera  

POLECAMY W SERWISACH