• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co zamożność ma wspólnego ze stanem uzębienia

12-07-2013, 00:02
Co zamożność ma wspólnego ze stanem uzębienia (foto:sxc.hu)
Co zamożność ma wspólnego ze stanem uzębienia (foto:sxc.hu)
Polska z Produktem Krajowym Brutto rzędu 30,6 tys. USD na mieszkańca do najbogatszych społeczeństw na pewno nie należy, do najbiedniejszych też nie. W jaki sposób poziom zamożności przekłada się na takie wskaźniki stanu uzębienia jak chociażby DMFT  (number of decayed, missing or filled teeth)? Według statystyk World Dental Federation w Polsce przeznacza się ok. 6,2 proc. PKB na ochronę zdrowia, ułamek tego procenta na profilaktykę i leczenie uzębienia. Polacy legitymują się DMFT na poziomie 3,2. Na Litwie, a więc w kraju o zdecydowanie mniejszym PKB na mieszkańca (22 tys. USD) i z mniejszym odpisem na ochronę zdrowia (5,9 proc.) wskaźnik DMFT jest na podobnym poziomie 3,6.

Łotwie, mającej znacznie niższy PKB na mieszkańca niż Polska, bo 18,2 tys. USD i nieco wyższy odpis na zdrowie (6,4 proc. PKB) przypisuje się DMFT na poziomie 3,4.

Jeśli chodzi o próchnicę wśród młodzieży pomiędzy 6 a 19 rokiem życia - to na Łotwie tylko 2,4 proc. tej populacji nie ma popsutych zębów . Polska pod tym względem wygląda  lepiej, gdyż uzębienie 18,9 proc. młodzieży nie jest zaatakowane próchnicą. Podobnie jest na Litwie, tam 16 proc. młodego pokolenia nie wie co to próchnica.

Z kolei jeśli chodzi o starsze pokolenie, a więc osoby powyżej 65 roku życia, to Polska wypada wśród tej trójki zdecydowanie najlepiej. 35 proc. Polaków seniorów nie ma własnych zębów, na Litwie jest to 39 proc., a na Łotwie 40.

Jak bardzo obraz ten zmienia się, gdy pod uwagę weźmiemy Norwegię, jeden z najbogatszych krajów na świecie, w którym na jednego mieszkańca przypada 55,07 tys. USD PKB. Z tej kwoty na ochronę zdrowia dla każdego Norwega przypada aż 9,1 proc. W przypadku tego skandynawskiego kraju wskaźnik DMFT jest imponująco niski wynosi 1,7. Młodzież norweska także ma zdecydowanie lepszy stan uzębienia niż polska, aczkolwiek 40,2 proc. spośród niej ma problemy z próchnicą. Z kolei tylko jeden na sześciu Norwegów w starszym wieku nie korzysta z własnych zębów.

Szwajcaria, należąca do grupy państw najbogatszych, z 45,40 tys. USD PKB przypadającego na każdego mieszkańca,  aż 11,4 proc. przeznacza na ochronę zdrowia. Szwajcarzy notują rekordowo niski DMFT - 0.9. Mniej niż połowa szwajcarskiej młodzieży zmaga się z próchnicą (48 proc.), a tylko jeden na siedmiu Szwajcarów w wieku ponad 65 lat nie ma własnych zębów.

Jaka sytuacja panuje w Papui Nowej Gwinei, w której PKB na mieszkańca sięga zaledwie  1,63 tys. USD, a na ochronę zdrowia każdego obywatela wydaje się raptem 4,2 proc. tej kwoty? Okazuje się, że w państwie tym DMFT ma wartość 1,7 dokładnie tyle co w Norwegii. Bez próchnicy w Papui Nowej Gwinei żyje 43 proc. młodzieży, a co siódmy człowiek w wieku ponad 65 lat nie ma własnych zębów, to dokładnie tyle co w Szwajcarii.

Do rekordzistów należy jednak Rwanda, bo w kraju tym jest rekordowo niski PKB na mieszkańca - 730 USD i nawet stosunkowo wysoki odpis na ochronę zdrowia (7.2 proc.) nie zmieni obrazu ubóstwa. O dziwo w państwie tym jest także rekordowo niski DMFT - 0,3 proc. O ile statystyka ta jest wiarygodna, to pieniądze nie zawsze w prosty sposób przekładają się na stan uzębienia, równie ważne są uwarunkowania kulturowe, genetyczne i oczywiście rodzaj diety.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   statystyka   FDI   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH