• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co z podwyżkami uposażeń dla pracowników ochrony zdrowia

ws
18-12-2015, 08:12
Co z podwyżkami uposażeń dla pracowników ochrony zdrowia Krzysztof Bukiel przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL (foto: Fotolia/PTWP)
Propozycji OZLL, dotyczących tego ile zarabiać powinni pracownicy ochrony zdrowia, jest wiele. Według związkowców, niektórzy powinni zarabiać trzykrotność „średniej krajowej”. To iluzja, po co zatem takie postulaty.

OZZL uważa, że płaca lekarza specjalisty powinna wynosić „trzy średnie krajowe”, czyli ok. 12 tys. zł.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL przyznaje, że dyskusje o wzroście zarobków pracowników ochrony zdrowia nie mają najmniejszego sensu, gdyż większych pieniędzy w systemie nie będzie. Tworzenie misternej siatki płac, od której nie odżegnuje się nowy minister zdrowia, jest działaniem zastępczym.

Krzysztof Bukiel relacjonuje, iż według Ministerstwa Zdrowia sposób wprowadzenia odpowiedniej regulacji płac powinien być rozważny, bo musi uwzględniać odpowiednią proporcję wynagrodzeń, aby nie dochodziło do „kominów” i chaosu. Minister zdrowia zaproponował zatem konsultacje m.in. z OZZL, w wyniku których wybrany zostanie odpowiedni model regulacji i wypracowany będzie szczegółowy kształt wynagrodzeń, np. przyporządkowanie poszczególnych zawodów i stanowisk pracy do odpowiednich „grup zaszeregowania”. Ważne mają być: sformułowanie właściwych wymagań wobec odpowiednich stanowisk pracy, określenie płac albo  - jeszcze lepiej – skali punktowej dla poszczególnych grup zaszeregowania itp.

Przewodniczący ZK OZLL mówi: przez ostatnich 25 lat,  takich „nowych otwarć”, w których zapowiadano wszystko, poza wzrostem realnej ilości pieniędzy na wynagrodzenia, przeprowadzono już bardzo wiele i zawsze kończyło się to tak samo. Jedynym realnym sposobem wzrostu wynagrodzeń pozostawał… strajk, grupowe, zorganizowane zwolnienie z pracy, niepokój społeczny. I naprawdę, nie jest to wina pracowników.

Więcej: ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH