PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Co na paragonie? Ortodoksyjny werdykt aparatu skarbowego

sta
13-08-2014, 13:05
Co na paragonie? Ortodoksyjny werdykt aparatu skarbowego Paragon fiskalny ze szczegółami (foto: sxc.hu)
Dokładne opisanie usługi stomatologicznej na paragonie fiskalnym jest nieodzowne - twierdzi Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie i podaje jak obowiązek taki trzeba wypełnić. Stanowisko to u wielu lekarzy dentystów budzi zdziwienie i zakłopotanie.

Lekarz dentysta chciałby wiedzieć czy wystarczająca jest informacja na paragonie z kasy fiskalnej: „usługa stomatologiczna",
czy też należy ją poszerzyć o poszczególne grupy usług: ortodoncja, protetyka, chirurgia, stomatologia zachowawcza, endodoncja, higienizacja,
czy też może należałoby uszczegółowić o pozycje z obowiązującego cennika (ok. 100 pozycji).

Zdaniem dentysty, określenie na paragonie fiskalnym usług takich jak: „usługi stomatologiczne", „usługi medycyny estetycznej" pozwalają w sposób jednoznaczny zdefiniować czego dotyczy dana usługa oraz umożliwiają właściwe przyporządkowanie do stawki podatku.
W opinii medyka, nie jest konieczne dalsze uszczegółowienie na paragonach fiskalnych nazwy usługi w celu zastosowania zwolnienia.

Lekarz dentysta wykonuje odpłatne usługi w zakresie:
- stomatologii - korzystające ze zwolnienia z VAT;
- medycyny estetycznej - objęte stawką VAT: 23 proc.

Usługi te wykonywane są na rzecz osób fizycznych.

Świadczone usługi stomatologiczne służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Usługi te są sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 86.23.

Wykonywane usługi dentysta rejestruje na kasie fiskalnej. Na potrzeby „fiskalizacji" używa nazewnictwa do określenia rodzaju usługi medycznej - „usługi stomatologiczne" oraz „usługi medycyny estetycznej".

 

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie

Oczywiście duża dowolność

Podatnik powinien wystawiać paragony zawierające nazwy towarów na tyle szczegółowe, żeby - z jednej strony - pozwalały organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowości rozliczenia podatku, a z drugiej - zapewniały konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów.

To podatnik decyduje, w jaki sposób dobierze nazwę towaru lub usługi, tak aby jego klient mógł jednoznacznie zidentyfikować przedmiot nabytego świadczenia, a sposób jednoznacznego identyfikowania towarów i usług jest ściśle związany z asortymentem, jaki podatnik oferuje.
Obowiązujące w tym zakresie przepisy nie wykluczają stosowania skrótów.

Niestety bardzo szczegółowo 

Okazuje się jednak, że dowolność nie jest pełną wolnością, bo oto Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że zaproponowane przez dentystę nazwy w formie „usługa stomatologiczna" czy też „usługa medycyny estetycznej" wymagają doprecyzowania.

SŁOWA KLUCZOWE
kasa fiskalna u dentysty   paragon   izba skarbowa   kasa fiskalna   VAT  

POLECAMY W SERWISACH