PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co mówić, a czego nie mówić pacjentom

en
31-08-2016, 09:09
Co mówić, a czego nie mówić pacjentom Nieporozumienia z pacjentem nie pomagają w pracy (fot. pixabay)
Radzi Brad Guyton, dentysta praktykujący w Denver, dziekan Pacific Dental Services Institute i profesor na University of Colorado School of Dental Medicine oraz Valerie Kendrick, coach w Pacific Dental Services.

Co innego się mówi, co innego się słyszy. To niestety przytrafia się wszystkim. Jeśli jednak sytuacja taka ma miejsce w gabinecie stomatologicznym, pacjent wychodzi zniechęcony, z poczuciem, że nieodpowiednio się nim zajmowano i tylko zdarto z niego pieniądze.

Błędy w komunikacji podważają zaufanie, pacjent nie akceptuje sposobu leczenia i często już nie wraca na kolejną wizytę. Oto najczęstsze błędy dentystów.

Dzisiaj chciałbym zrobić…
Chcesz w jasny i przekonujący sposób powiedzieć pacjentowi, jakie procedury powinny zostać wykonane. Mówisz na przykład: 
- Chciałbym dzisiaj usunąć próchnicę oraz zrobić koronę na tym zębie.
Tymczasem pacjent myśli: 
- Nie obchodzi mnie co chciałbyś zrobić, powiedz mi jakie leczenie jest rzeczywiście potrzebne, o ile w ogóle jest potrzebne.

Pacjent czuje się pewniej, jeśli ma wybór. Lekarz często pytając go o zdanie,  pozwala mu poczuć, że bierze udział w procesie leczenia.  Lepiej zabrzmi więc: 
– Z tyłu tego lewego trzonowca jest rozległa próchnica, przez to jest on słabszy i grozi mu pękniecie. Czy to ma dla Pana znaczenie? 
Jeśli pacjent potwierdza, odpowiadamy
– W takim razie sugerowałbym odpowiednie leczenie, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Gdybym był na Pana miejscu…
To frustrujące, gdy idziesz do restauracji, pytasz kelnera co poleca, a on wymienia najdroższe danie z menu. Podobnie dzieje się w gabinecie stomatologicznym. Teoretycznie pomagamy pacjentom w decyzji, mówiąc że na ich miejscu wybralibyśmy konkretny typ leczenia. Tymczasem pacjent rozumie, że jedynie wciskamy mu najdroższe zabiegi, albo myśli:
- Jasne, że wybrałbyś kosztowne leczenie, przecież pieniędzy ci nie brakuje.

Ludzie raczej wybiorą leczenie, które inni „im podobni”, by wybrali. Toteż mówiąc:
- Moi pacjenci z podobnym problemem, zwykle wybierają tę opcję – osiągamy cel.

Jeśli nie zajmie się Pan tym..
Chcesz, by twoi pacjenci otrzymywali najlepsze z możliwych leczenie i rozumieli potencjalne skutki odsuwania leczenia w czasie. Ale pacjent może odbierać tak przekazywaną informację jak straszenie i myśli:
- Dlaczego dentysta mówi mi, że nie potrafię dbać o swoje zęby? 
Warto więc nieco zmienić to sformułowanie: 
- Z doświadczeń z moimi pacjentami wynika, że jeśli taka zmiana pozostanie nie wyleczona, często kończy się na bólu, a niekiedy nawet na utracie zęba.

Najprawdopodobniej moglibyśmy zrobić…
Zaufanie w relacji pacjent-dentysta jest niezwykle ważne. Pacjenci ufają lekarzowi, jeśli okazuje on, że dba o swoich pacjentów i jest pewny siebie. Jeśli dentysta mówi:
- Pewnie moglibyśmy zrobić koronę
to pacjent myśli:
- Ten lekarz nie jest pewien, nie chcę, by zajmował się moimi zębami.
Lepiej więc przedstawić realne możliwości w bardziej kategoryczny sposób.

SŁOWA KLUCZOWE
komunikacja_pacjent_dentysta  

POLECAMY W SERWISACH