• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co drugi Polak z własnej kieszeni płaci u dentysty

ms
12-01-2018, 08:05
Co drugi Polak z własnej kieszeni płaci u dentysty Pieniądze Kowalskiego na dentystę (foto: pixabay)
52 proc. Polaków, ankietowanych przez ogólnopolski panel badawczy ciekaweliczby.pl (próba reprezentatywna), płaciło w 2017 r. z własnej kieszeni u dentysty. Wydatkowane kwoty nie są jednak znaczące.

Okazuje się, że Polacy najczęściej płacą za „prywatne” wizyty u lekarzy specjalistów (54 proc.), ale i liczba schorzeń wymagających interwencji u medyka, jest zdecydowania większa niż jest to w przypadku problemów z jamą ustną. Zdecydowanie mniej, bo 31 proc., jest wskazań na badania laboratoryjne.

Okazuje się jednak, że kwoty, które Polacy przeznaczają na ratowanie zdrowia, nie są wyjątkowo wysokie. W 2017 r. nieco poniżej 30 proc. badanych zostawiło w gabinecie lekarskim lub dentystycznym na leczenie z własnej kieszeni poniżej 200 zł (od 201 do 500 zł – 33 proc., od 501 do 1000 zł – 23 proc. , powyżej 1000 zł – 15 proc.).

Największy odsetek płacących z własnej kieszeni za leczenie stanowili sympatycy PO (62 proc.), niemal taki sam poziom prezentowali zwolennicy Nowoczesnej (61 proc.). Inni zdecydowanie rzadziej decydowali się na komercyjne usługi medyczne (PiS 39 proc. i Kukiz 21 proc.).

Badanie przeprowadzono dla portalu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna od 6 do 9 stycznia 2018 r. na próbie ogólnopolskiej osób od 18 lat (N=1069). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie stomatologii   pacjenci  

POLECAMY W SERWISACH