• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Brak pieniędzy, kolejki i strach – główne przyczyny omijania gabinetu dentystycznego

GUS/ŁS
20-01-2015, 08:08
Brak pieniędzy, kolejki i strach – główne przyczyny omijania gabinetu dentystycznego GUS wskazuje najczęstsze przyczyny niekorzystania z usług stomatologicznych pomimo istniejącej potrzeby
W 2013 r. wizyty u lekarza dentysty w ponad 70 proc. finansowane były ze środków własnych gospodarstwa domowego, a w ramach NFZ niemal 30 proc. Jednocześnie, koszty leczenia był główną przyczyną rezygnacji z wizyty w gabinecie stomatologicznym – wynika z raportu* opracowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Na pytanie skierowane do gospodarstw domowych o przypadki nieskorzystania w 2013 r. z porad lekarza dentysty, pomimo istniejącej potrzeby, twierdząco odpowiedziało 4,4 proc. gospodarstw. Z wizyty u stomatologa rezygnowano głównie z powodu braku pieniędzy (48,4 proc. gospodarstw).

Przyczyny niekorzystania z usług stomatologicznych, pomimo istniejącej potrzeby w 2013 r.

48,4 proc. - brak pieniędzy
16,1 proc. - długi czas oczekiwania na termin wizyty
12,5 proc. - strach
8,5 proc. - brak czasu
6,1 proc. - oczekiwanie na ustąpienie objawów
8,4 proc. - inne

Według GUS, w 2013 r. w niemal 40 proc. gospodarstw domowych przynajmniej jedna osoba co najmniej raz skorzystała z usług stomatologicznych niefinansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Średnie miesięczne wydatki gospodarstw domowych na leczenie stomatologiczne zachowawcze wyniosły 53,46 zł.

*Badanie ankietowe „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2013 r." przeprowadzono w pierwszym kwartale 2014 r. Dotyczyło ono m.in. popytu na usługi opieki zdrowotnej w 2013 r. Z usług stomatologicznych w badanym okresie skorzystało blisko 11,5 proc. badanych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH