PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

„Bony na innowacyjność” – klucz do wielu dotacji unijnych

ms
08-03-2016, 07:04
„Bony na innowacyjność” – klucz do wielu dotacji unijnych "Bony na innowacyjność" także dla gabientów dentystycznych (foto: pixabay)
Szansa na otrzymanie dotacji w dużej mierze uzależniona jest od lokalizacji gabinetu stomatologicznego. Trudniej mają praktyki funkcjonujące w województwach rozwiniętych, gdyż w ich przypadku w większym stopniu zwraca się uwagę na wdrażane innowacje i realizowane badania.

Czym jest „bon na innowacyjność”?
Dotacja obejmująca tzw. „bon na innowacyjność” wynosi 80 proc. i może o nią wystąpić każdy przedsiębiorca, który chce zlecić badania jednostce naukowej. Koszty tych badań właśnie w 80 proc. finansuje Unia Europejska. Badania mogą dotyczyć dowolnej tematyki. Jednostka naukowa, która zostanie wybrana do realizacji takiego projektu, musi dysponować odpowiednią aparaturą oraz kadrą dydaktyczną. Jednostka naukowa, np. uczelnia przedstawia kosztorys wykonanej pracy, który później jest załączany do wniosku.

Celem projektu „bon na innowacyjność” jest połączenie sfer nauki i biznesu. Mając w ręku wyniki badań, można startować w programach inwestycyjnych - w celu pozyskania dotacji na sprzęt i maszyny. Ważne, że w takim przypadku wniosek o dotację premiowany jest dodatkowymi punktami.

Ważne: W programach unijnych można oczywiście startować bez badań poziomu innowacyjności, szczególnie, że są one brane pod uwagę tylko w niektórych województwach.

Dlaczego program „bon na innowacyjność” jest bardzo ważny?
Bony są szczególnie ważne w województwach gospodarczo rozwiniętych (mazowieckie, łódzkie, kujawsko-pomorskie), gdyż tam w typowych programach inwestycyjnych, w których można zakupić sprzęt, to dzięki badaniom wzrastają szanse na otrzymanie dotacji. Oczywiście można także startować bez nich, ale posiadanie „bonu na innowacyjność” jest mile widziane.

Nie trzeba mieć „bonu na innowacyjność”, żeby występować o unijne dotacje. Jeśli ktoś jednak zechce przeprowadzić badania, będzie miał możliwość skorzystania z wielu innych programów, w których jest dużo pieniędzy do zagospodarowania. Oczywiście w programach badawczych startuje mniej firm, co sprawia, że udział w nich zwiększa szanse na otrzymanie dotacji (ze względu na mniejszą konkurencję).

Zakup badań od uczelni
Uczelnie regularnie prowadzą badania, wykonując je głównie na zlecenie firm. Badania takie można bez większych przeszkód zlecić w jednostce naukowej.

„Bony na innowacyjność” są ciekawą pozycją dla tych podmiotów, które mają w planach prowadzenie badań. Warto zwrócić uwagę na ten program.

Konsultacje i pozyskiwanie dotacji:
biuro@dentalway.pl
tel. 733 203 682
Zapraszamy na konsultacje podczas targów Krakdent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH