PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Będą kontrole w gabinetach dentystycznych

08-02-2013, 00:11
Będą kontrole w gabinetach dentystycznych (foto: infoDENT24.pl)
Będą kontrole w gabinetach dentystycznych (foto: infoDENT24.pl)
Do OW NFZ docierają coraz częstsze sygnały o tym, że dentyści dwa razy pobierają pieniądze za jedną usługę. Mają rozpocząć się kontrole. Urzędnicy publicznego płatnika będą jednak mieli wyjątkowo trudne zadanie, bo bez współpracy z pacjentami niewiele zdziałają, a dotarcie do leczonych osób jest wyjątkowo trudne.

Skąd takie podejrzenia? Otóż świadomość zasad, jakimi rządzi się finansowanie usług stomatologicznych jest wśród pacjentów leczących zęby coraz większa. Do NFZ zaczęły zatem napływać sygnały z prośbą o wyjaśnienie czy aby dentysta nie korzysta z ubezpieczenia pacjenta i czy aby dentysta nie rozlicza z NFZ usługę (całą lub jej część) pomimo, że wizyta była traktowana jako prywatna i opłacana z kieszeni leczonej osoby.

Pacjent płaci, dostaje potwierdzenie zakupu usługi stomatologicznej, ale nie wie o tym, że na jego konto właściciel gabinetu stomatologicznego wprowadza tę samą usługę do kontraktu z NFZ.

Bywa zatem, że jedna praca daje podwójny zarobek. Taki sposób finansowania usług umożliwia oferowanie procedur medycznych poniżej kosztów.

Problemy mogą mieć te gabinety stomatologiczne, w których kontrolerzy NFZ nie zobaczą w widocznym miejscu cennika podstawowych usług stomatologicznych, bo taka sytuacja może budzić podejrzenia, że w ten sposób utrudnia się rozpoznanie co, komu i za ile się należy. Pamiętać bowiem trzeba i o tym, że istnieje duża grupa klientów, która wie, że korzysta z usług kontraktowanych przez NFZ, a tylko dopłaca do procedur z koszyka świadczeń. Oczywiście kontrolerzy mogą mieć szczególne kłopoty ze zdiagnozowaniem sytuacji, o ile świadczeniodawca nie będzie wydawać pacjentom paragonów. Nieuczciwi lekarze dentyści mogą kryć się za tajemnicą lekarską, bo jej zakres uniemożliwia kontrolerom korzystanie z danych pacjentów leczących się w gabinetach lekarskich. Przypadki podejmowania przez pacjentów współpracy z NFZ są jednak coraz liczniejsze. Osoby płacące za leczenie zębów z własnej kieszeni chcą bowiem wiedzieć czy ich ubezpieczenie nie jest wykorzystywane do dodatkowych rozliczeń z NFZ.

Patrz także:

Przychodzi tajniak do dentysty

Między młotem, a kontrolą skarbową

Dentysta totalnie kontrolowany

Baza danych dentysty jak będzie kontrolowana

Tajemnica lekarska co chcieliby wiedzieć urzędnicy skarbówki

Podmioty lecznicze twarde warunki kontroli

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   kontrakty   Wydarzenia  

POLECAMY W SERWISACH