PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

BCC: konsultanci muszą zarabiać więcej

BCC/rynekzdrowia.pl/szaft
23-06-2014, 12:32
BCC: konsultanci muszą zarabiać więcej BCC: konsultanci muszą zarabiać więcej. Na zdjęciu Anna Janczewska-Radwan, ekspert BCC w zakresie systemów ochrony zdrowia (źródło: PTWP)
Business Centre Club uważa, że konsultanci krajowi i wojewódzcy powinni być lepiej wynagradzani. Szczególnie wobec nowelizacji ustawy o konsultantach przyjętej przez Radę Ministrów 17 czerwca, która nakłada na nich szereg nowych zadań oraz obowiązek upubliczniania szczegółowych oświadczeń mających dać rękojmie należytego i bezstronnego wykonania zawodu.

W specjalnym stanowisku gospodarczy gabinet cieni BCC przypomina, że od blisko 2 lat postulował w swoich kwartalnych podsumowaniach działań Ministerstwa Zdrowia konieczność nowelizacji ustawy o konsultantach krajowych. Rada Ministrów 17 czerwca przyjęła projekt tej ustawy.

- Z jednej strony nowelizacja nakłada na konsultantów obowiązek realizacji szeregu nowych zadań i składania oraz upubliczniania szczegółowych oświadczeń o braku konfliktu interesów. Z drugiej jednak strony nie stwarza się im odpowiednich warunków finansowo-organizacyjnych do sprawowania tej ważnej funkcji - twierdzi Anna Janczewska-Radwan odpowiedzialna w BCC za zagadnienia systemu ochrony zdrowia.

BCC wskazuje na konieczność podjęcia ponownej dyskusji na ten temat. Może się bowiem okazać, że prawa rynku, przy ustawie w takiej postaci, doprowadzą do wypaczenia intencji ich autorów i nieosiągnięcia zamierzonego celu.

Nowelizacja ustawy o konsultantach zakłada, że konsultantem medycznym może być specjalista z określonej dziedziny ochrony zdrowia. Osoba ta musi dawać rękojmię należytego i bezstronnego wykonania zawodu konsultanta.

Kandydaci na konsultantów, rekomendowani przez ogólnopolskie samorządy zawodowe, będą musieli przed nominacją złożyć oświadczenie, czy w ich przypadku nie zachodzi konflikt interesów.

W oświadczeniu kandydat będzie musiał napisać, czy jest członkiem organów spółek handlowych, spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji albo przedstawicielem przedsiębiorstw, zajmujących się produkcją leków, ich komponentów, bądź leczniczych produktów żywnościowych.

Kandydat będzie musiał też oświadczyć, czy ma udziały w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, a także czy prowadzi badania naukowe, związane z przedmiotem konsultacji.

Przyszli konsultanci będą również musieli poinformować o darowiznach uzyskanych od podmiotów zainteresowanych wynikiem konsultacji, a także o sponsorowanych wyjazdach zagranicznych i wszelkich innych formach wsparcia.
Stosowne oświadczenie składać mają także konsultanci, powołani jeszcze przed przyjęciem nowelizacji - w terminie trzech miesięcy od jej wejścia w życie.

Oświadczenia kandydatów na konsultantów oraz konsultantów będą publikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia co ma wzmocnić przejrzystość działań podejmowanych przez konsultantów i ich wiarygodność, a w konsekwencji umożliwi podniesienie standardów etycznych. Oświadczenia będą weryfikowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szukasz konsultantów krajowych i wojewódzkich z dziedzin stomatologicznych?

Konsultanci krajowi w stomatologii - aktualizacja po czerwcowych powołaniach

Nowi konsultanci wojewódzcy: gdzie i z kim się kontaktować 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH