PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Bać się leasingu? Jak bardzo i czy w ogóle

03-09-2012, 08:35
Leasingiem sfinansować można prawie każdy środek trwały, również sprzęt medyczny. Co więcej leasing odznacza się prostymi zasadami i korzystnymi warunkami zapewnia w rozmowie z infoDENT24.pl Magdalena Potysz-Drab, zastępca dyrektora Departamentu Technologii i Klientów Kluczowych VB Leasing Polska SA.

Cechy te są szczególnie widoczne w porównaniu ze standardowymi kredytami bankowymi. Przykładowo, od momentu złożenia dokumentów o leasing do dostawy zamówionego przez leasingobiorcę sprzętu mija zwykle nie więcej niż tydzień. Firmy leasingowe załatwiają za klienta wszelkie formalności związane z zakupem i ubezpieczeniem urządzeń medycznych.

Prostota skorzystania z tego narzędzia finansowego to nie jedyna zaleta leasingu.

Placówki zdrowia mogą dodatkowo liczyć na oszczędności wynikające z obniżenia podstawy opodatkowania.

 

Koszt uzyskania przychodu

W leasingu finansowym kosztami uzyskania jest amortyzacja sprzętu, odsetki od rat kredytowych oraz opłata manipulacyjna.

W leasingu operacyjnym kosztem są wszystkie płatności rat leasingowych (zarówno część kapitałowa raty, jak i jej część odsetkowa) oraz opłata manipulacyjna.

 

Podatki

Zaletą leasingu jest możliwość uzyskania korzyści podatkowych. W leasingu operacyjnym, traktowanym przez prawo podatkowe jak usługa, stawka podatku VAT wynosi 23 proc., a całą ratę można traktować jako koszt uzyskania przychodu pomniejszający podstawę opodatkowania. Biorąc pod uwagę 8 proc. stawki VAT na urządzenia medyczne, nie jest to jednak korzystna forma dla podmiotów nie będących płatnikami podatku VAT.

Nawet tzw. VAT-owcy powinni zastanowić się czy korzyści podatkowe zrekompensują nadpłatę 15 proc. VAT - tłumaczy Magdalena Potysz-Drab

Dla placówek medycznych korzystniejszą formą jest zatem leasing finansowy traktowany przez ustawę podatkową jako dostawa towarów. Stawka VAT jest w takim przypadku zgodna ze stawką VAT obciążającą dany towar.

Należy jednak liczyć się z tym, że podatek VAT od opłaty wstępnej i wszystkich rat płatny jest jednorazowo na początku okresu trwania umowy leasingowej.

W leasingu finansowym amortyzacji przedmiotu dokonuje klient, który jednocześnie wlicza do kosztów uzyskania przychodu część odsetkową raty.

 

Leasingowany towar

Sprzęt kupowany w ramach leasingu do placówek medycznych pochodzić może zarówno od firm wskazanych przez klienta, jak i współpracujących z leasingodawcą. Ta druga opcja jest znacznie korzystniejsza, gdyż w takim przypadku gabinety mogą liczyć na spore zniżki. Do sprzedawanych urządzeń (pojazdów) firmy oferują preferencyjne pakiety ubezpieczeń. Dlatego też mniej więcej połowa wyleasingowanego sprzętu medycznego pochodzi od stałych dostawców firm oferujących leasing.

SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   leasing   VB Leasing   Magdalena Potysz-Drab   Podatki   Finanse  

POLECAMY W SERWISACH