PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Apel o wzrost wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów

ms
06-07-2015, 09:36
Apel o wzrost wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów Pieniądze dla lekarzy dentystów (foto: pixabay)
Maciej Hamankiewicz, prezes NRL przypomniał ministrowi zdrowia Marianowi Zembali postulaty środowiska lekarskiego dotyczące ustawowego zagwarantowania minimalnej płacy dla medyków.

Szef NRL zaznaczył, że chociaż sytuacja materialna dużej części środowiska lekarskiego uległa w ostatnich latach poprawie, to nie można zapominać, że poprawa ta, to w dużej mierze efekt bardzo wyczerpującej pracy lekarzy, niekiedy w kilku miejscach zatrudnienia. Podkreślić muszę także, że nie wszyscy lekarze w równym stopniu partycypowali w tej poprawie.

- Wierzę, że rozwiązania proponowane przez samorząd lekarski w przeszłości, po ich rozszerzeniu na inne zawody medyczne, oraz wpisaniu w obowiązujący obecnie porządek prawny pozwolą z jednej strony zapewnić osobom, te zawody wykonującym, godziwe wynagrodzenie za ich ciężką i ważną pracę, a z drugiej pozwolą zatrzymać odpływ wysoce wykwalifikowanych pracowników ochrony zdrowia z kraju – pisał Maciej Hamankiewicz.

Przypomnijmy fragment apelu nr 1 Krajowego Zjazdu Lekarzy z 6 stycznia 2006 r. skierowanego do władz państwowych:

1) o niezwłoczne zagwarantowanie lekarzom i lekarzom dentystom wynagrodzenia nie mniejszego niż 2-krotność corocznie waloryzowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw lub odpowiednio 1/150 tej wartości za godzinę pracy,

2) o natychmiastowe zaplanowanie realnej ścieżki znaczącego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia,

3) o uznanie wszystkich kosztów doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów za koszty uzyskania ich przychodu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH