PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Akustyka w gabinecie stomatologicznym: można zrobić wiele dobrego

ms
26-04-2016, 12:36
Akustyka w gabinecie stomatologicznym: można zrobić wiele dobrego Panele akustyczne Fluffo Pixel oraz posadzka kauczukowa (foto: archiwum)
Większość dźwięków, wydobywających się z gabinetu stomatologicznego, negatywnie oddziałuje na psychikę pacjenta. Część z nich obniża komfort pracy dentysty. - Nie musi tak być, przekonuje w rozmowie z infoDENT24.pl, architekt Aleksandra Cyzman – Bukowska.

Wiele osób drży na samą myśl o wizycie u dentysty, która nie kojarzy się z czymś przyjemnym, a odczucia te potęgują dźwięki wydobywające się zza drzwi gabinetu. Wrażenie to wzmacnia charakterystyczny dźwięk wiertła, które przypomina o bólu, a u dzieci często wywołuje niewyobrażalny strach. Kolejnym źródłem szczególnie nieprzyjemnego hałasu jest sprężarka stomatologiczna. Sprzęt ten produkowany jest w coraz lepszych, wytłumiających obudowach, jednak poziom hałasu i tak jest zbyt wysoki, najczęściej w zakresie pomiędzy 55 a 78 dB, w zależności od modelu i producenta.

Hałas na poziomie 55 dB jest nieprzyjemny i przyczynia się do uczucia niepokoju, natomiast szkodliwy dla zdrowia zaczyna się od 65 dB. Osoby stale na niego narażone odczuwają wyższe zmęczenie, ich praca jest mniej efektywna, mogą także doświadczać zaburzeń snu.

To wystarczające powody, aby zadbać o właściwą izolację akustyczną zarówno samych gabinetów, jak i pomieszczeń technicznych. Wszystkie przegrody budowlane posiadają określone właściwości izolacji akustycznej. O problemie z hałasem należy zatem już myśleć na etapie projektu budowlanego decydując na przykład o wyborze materiału konstrukcyjnego ścian i posadzki. Oczywiście w przypadku budynków i lokali już istniejących również można mieć duży wpływ na właściwości akustyczne pomieszczeń.

Donośny hałas, dochodzący z pomieszczenia technicznego, a generowany przez sprężarkę stomatologiczną, możemy wyciszyć, stosując specjalistyczne materiały piankowe, pochłaniające dźwięk. Pianka wykonana jest w postaci piramidek o wysokości ok. 7 cm, których zadaniem jest pochłanianie i rozpraszanie dźwięku, szczególnie w paśmie średnich i wysokich częstotliwości. Jest to materiał trudnopalny, w zasadzie samogasnący, a dzięki taśmie dwustronnej - staje się również banalnie łatwy w montażu.

W celu oddzielenia stresującego dźwięku wiertła od pacjentów przebywających w poczekalni, trzeba pamiętać o izolacji ścian i sufitów, podłóg. To one są źródłem niepokojącego pogłosu.

   Mata wygłuszająca OUT-SOUND oraz pianka pochłaniająca STD 7 5 200 S

Posadzka
Dźwięki, szczególnie te uderzeniowe, w zasadzie bez znaczącego tłumienia, przenoszone są przez posadzkę. W pomieszczeniach gabinetu stomatologicznego należałoby zastosować wykładzinę kauczukową np. noraplan acoustic, która stłumi hałas aż 20 dB. Oznacza to, że wyciszone zostaną zdecydowanie chociażby kroki.

POLECAMY W SERWISACH