PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

835,5 mln na szkolenie podyplomowe i specjalizacyjne

PAP/rynekzdrowia.pl/ŁS
30-10-2014, 07:48
835,5 mln na szkolenie podyplomowe i specjalizacyjne Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy okołobudżetowej (fot. PTWP)
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że w planie finansowym Funduszu Pracy w 2015 r. przeznaczono 835,3 mln zł na staże podyplomowe oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych.
Informacja związana jest z przyjęciem przez Radę Ministrów projektu ustawy okołobudżetowej.
W projekcie przewidziano także w 2015 r. częściowe finansowanie rezydentur ze środków budżetu państwa - do 60,75 mln zł, co umożliwi odbycie specjalizacji przez wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015, czyli przez około 3,5 tysiąca osób.

Dyskutowana ustawa zakłada doprecyzowanie przepisów dotyczących specjalizacji lekarzy oraz ograniczenie nieprawidłowości w zakresie rozpoczynania kolejnego szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury.

Ustawa uniemożliwi wielokrotne uzyskiwanie rezydentur, chodzi o przepisy, które uniemożliwią blokowanie miejsc rezydenckich przez rezygnowanie z rezydentury, a następnie ponowne kwalifikowanie się do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w tym samym trybie, ale w innej dziedzinie lub miejscu. Wprowadzi także zasadę, że to minister zdrowia decyduje o przydziale miejsc na szkolenia specjalizacyjne. Obecnie jest to w gestii wojewody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH