PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

5 zasad rozliczania wniosków o dotacje z UE

en
24-03-2016, 11:13
5 zasad rozliczania wniosków o dotacje z UE Jak rozliczać wnioski o dotacje z UE (foto: pixabay)
Otrzymanie dotacji to pierwszy krok, aby zakupić odpowiedni sprzęt i zacząć inwestycję za unijne pieniądze. Ale droga do rozliczenia dotacji jest o wiele dłuższa niż nam się czasem wydaje. Są pewne zagrożenia, na które trzeba uważać podczas rozliczania wniosku.

1. Trzymanie się harmonogramu
Na etapie pisania wniosku określamy harmonogram rzeczowo-finansowy. Określa on terminy zakupów. Na tej podstawie możemy dokonywać zakupów. Musimy się trzymać harmonogramów i terminów. Jeśli spóźnimy się z rozliczeniem jednego z etapów inwestycji, urząd może uznać dany wydatek za niekwalifikowany.

2. Wskaźniki rezultatu
Nigdy nie ma tak, że otrzymujemy pieniądze i nie mamy zobowiązań. W każdym wniosku określane są wskaźniki, jakie musimy osiągnąć np. ze sprzedaży określonych usług. Tabelki muszą się zgadzać i określone wskaźniki musimy osiągnąć. Brak osiągnięcia wskaźników jest podstawą do potrącenia kwoty dotacji.

3. Płatność tylko przelewem
Niby można płacić gotówką, ale jest prawdopodobieństwo, że taki wydatek może być odrzucony. Najlepiej za wszystko płacić przelewami – to daje gwarancję, że rozliczymy wydatek. Wydatki muszą być zgłoszone do urzędu wraz z „wnioskiem o płatność”.

4. Ceny za sprzęt mogą się zmienić, ale….
Od momentu złożenia wniosku do momentu otrzymania dotacji mija trochę czasu – nawet czasami rok. W tym czasie ceny sprzętu mogą się zmienić. Możemy kupić tańszy sprzęt, ale nie może to być sprzęt gorszy niż ten opisany we wniosku. Jeśli w cenie, która została podana we wniosku, można kupić sprzęt o lepszych parametrach to możemy go kupić.

5. Okres realizacji i trwałości projektu
Po podpisaniu umowy o dofinansowanie zaczyna się okres realizacji – czas na zakup wymienionych we wniosku sprzętów. Może on trwać maksymalnie 2 lata. Po tym okresie zaczyna się okres trwałości, czyli czas na osiągniecie wskaźników rezultatu oraz okres, w którym firma nie może nic sprzedać ze sprzętów wpisanych do wniosku, a także musi przetrwać na rynku – ten okres trwa najczęściej 3 lata.

Konsultacje i pozyskiwanie dotacji:
biuro@dentalway.pl
tel. 733 203 682

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH