• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

4 mity i 3 fakty o prowadzeniu gabinetu stomatologicznego w formie spółki z o. o.

ms
26-01-2018, 10:35
4 mity i 3 fakty o prowadzeniu gabinetu stomatologicznego w formie spółki z o. o. Marcin Bartyński - radca prawny (foto: archiwum).
Marcin Bartyński - radca prawny: Zostałem poproszony o odpowiedź na niektóre wątpliwości Czytelniczki infoDENT24.pl dotyczące prowadzenia gabinetu stomatologicznego w formie spółki z o. o. Postawiłem udzielić odpowiedzi w formie felietonu o faktach i mitach o spółce z o. o.

Mit nr 1: Majątek spółki jest odrębny od majątku wspólnika, w związku z czym nie wolno wybierać pieniędzy z konta spółki.
Otóż wolno wybierać pieniądze z konta spółki, pod warunkiem że ma się do tego tytuł prawny. Np. wolno wybierać jako wynagrodzenie za pracę na rzecz spółki, wynagrodzenie dla członka zarządu, wynagrodzenie za świadczenie usług na rzecz spółki, kilkometrówki, delegacje, czynsz najmu itp. Jest jednak faktem, że nie ma tutaj swobody, jak przy działalności gospodarczej.

Fakt nr 1: Obsługa księgowa spółki jest droższa od obsługi działalności gospodarczej.
Jest droższa, ale niewiele. Jak się dobrze poszuka, można znaleźć obsługę księgową za naprawdę niewielką cenę. Należy jednak pamiętać, że spółka ma obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań finansowych, co może się wiązać z dodatkowymi kosztami. 

Mit nr 2: Spółkę z o. o. można prowadzić tylko ze wspólnikiem.
Jednoosobowa spółka z o. o. nie jest niczym nadzwyczajnym, na rynku jest wiele takich spółek. Trzeba mieć jednak świadomość, że jedyny wspólnik spółki jednoosobowej jest traktowany przez ZUS, jak przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność, który ma obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeżeli nie ma się innego tytułu do ubezpieczenia, warto rozważyć założenie spółki z o. o. ze wspólnikiem (dla uniknięcia płacenia ZUS). 

Fakt nr 2: Dochody spółki są podwójnie opodatkowane.
Jest to fakt (najpierw spółka płaci CIT od swojego dochodu, potem wspólnik płaci PIT od wypłaconej dywidendy), jednak są legalne sposoby na obniżanie dochodu spółki przeznaczonego do opodatkowania – i nie są one żadną wiedzą tajemną (patrz: Mit nr 1).

Mit nr 3: Tylko spółka odpowiada za swoje zobowiązania.
Co do zasady – tak, tylko spółka odpowiada za swoje zobowiązania. Jeżeli jednak egzekucja długów z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wierzyciele mogą zwrócić się do członków zarządu o zapłatę należności. Jest to swoista sankcja nakładana właśnie na zarząd za niezgłoszenie w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.

Fakt nr 3: dziedziczenie spółki jest o wiele prostsze niż dziedziczenie gabinetu stomatologicznego prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Śmierć lekarza dentysty, prowadzącego gabinet stomatologiczny w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, może powodować:
- wygaśnięcie umów o pracę z pracownikami zatrudnionymi w gabinecie stomatologicznym,
- wygaśnięcie kontraktu z NFZ,
- utratę dostępu do rachunków bankowych przez spadkobierców.

Powyższe problemy nie wystąpią w przypadku dziedziczenia spółki z o. o. Śmierć wspólnika nie będzie miała żadnego wpływu na umowy z pracownikami, na kontrakt z NFZ, a uprawnieni członkowie zarządu będą mieli dostęp do rachunków bankowych spółki.

Mit nr 4: Prowadzenie spółki z o. o. jest za bardzo skomplikowane.
Co prawda, spółka z o. o. nie jest tak prosta w obsłudze, jak jednoosobowa działalność gospodarcza, jednak można jej się szybko nauczyć. Główne rzeczy, o których należy pamiętać, to:
- fakt odrębności majątku spółki od majątku wspólnika (pieniądze z konta spółki można wypłacać tylko wtedy, gdy ma się do tego tytuł prawny, np. z tytułu umowę o pracę – patrz Mit nr 1),
- obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań finansowych, o czym na pewno przypomni biuro rachunkowe.

Marcin Bartyński jest radcą prawnym, autorem bloga przeksztalceniewspolkezoo.pl, specjalizuje się w przekształceniach i w obsłudze transakcji sprzedaży przedsiębiorstw, w tym podmiotów leczniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rozwój_gabinetu   Podatki   zarządzanie gabinetem  

POLECAMY W SERWISACH